Potrzebujący mieli dostać 7 milionów złotych. "Przygarnęły" je urzędniczki
2025-07-16, 10:25
Kostrzyn nad Odrą. Pracownice MOPS wyprowadziły z ośrodka 7 mln zł
Wiadomo już, że wskutek działań funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim i Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, wszystkie cztery kobiety odpowiedzą za swój przestępczy proceder przed sądem.
"Cztery pracownice Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostrzynie nad Odrą miały nieść pomoc osobom i rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Zamiast tego urzędniczki postanowiły 'zatroszczyć się' o swój dobrobyt i pieniądze przeznaczone na wsparcie potrzebujących, wyprowadzały na własne konta bankowe" - informują lubuscy policjanci w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Lubuskiej Policji.
Wydawały decyzje i podrabiały podpisy
Wyprowadzanie pieniędzy z ośrodka trwało od 2006 do 2021 roku. Uczestniczyła w nim również ówczesna dyrektorka MOPS.
"Urzędniczki wspólnie i w porozumieniu działały w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Poświadczały one nieprawdę w zakresie przyznanych świadczeń socjalnych określonym osobom, po czym na listach wypłat odnoszących się do wydanych decyzji, podrabiały podpisy beneficjentów. Następnie, w oparciu o te dokumenty, z rachunku bankowego ośrodka wypłacały określone sumy pieniędzy na swoje konta" - czytamy.
Z czasem przestępczy proceder stał się stałym źródłem dochodu czwórki urzędniczek, które przywłaszczyły sobie siedem milionów złotych. Działały tym samym na szkodę Urzędu Miasta w Kostrzynie nad Odrą - poinformowano.
Są zarzuty. Grozi im do 10 lat więzienia
Byłe już pracownice placówki usłyszały właśnie zarzuty. Dotyczą one nadużycia funkcji w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych, za co grozi do dziesięciu lat więzienia. Ponadto jedna z nich "usłyszała zarzuty przekroczenia swoich uprawnień poprzez wykorzystywanie pojazdu służbowego wraz z pracownikami ośrodka do celów prywatnych, a druga za przywłaszczenie jeszcze 14 tysięcy złotych".
Czytaj także:
- Oszustwo na firmę medyczną. Tak seniorzy tracą pieniądze i zdrowie
- Phishing i AI. Seniorzy na celowniku oszustów
- Stop manipulacji. Ekspert radzi seniorom, jak nie dać się oszukać?
Funkcjonariuszom z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim udało się zabezpieczyć mienie podejrzanych o wartości ponad 1,6 miliona złotych. Zrobiono to na pczet przyszłych kar.
Źródło: Lubuska Policja/hjzrmb