Ryszard Olesiński nie żyje. Był gitarzystą Maanamu

Zmarł Ryszard Olesiński - gitarzysta i kompozytor. Grał muzykę rockową, jazz-rock i funk. W latach 1979-1986, a następnie 1991-2003 był muzykiem zespołu Maanam.

2025-07-19, 17:49

Ryszard Olesiński nie żyje. Był gitarzystą Maanamu
Nie żyje współtwórca większości płyt Maanamu Ryszard Olesiński. Foto: PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman

Nie żyje Ryszard Olesiński. "Placho" współtworzył największe przeboje Maanamu

Ryszard "Placho" Olesiński zaczynał w krakowskim jazzowo-rockowo-funkowym zespole Piknik, założonym wspólnie z bratem. Winylowa płyta tej grupy, oparta na niepublikowanych nagraniach z 1980 roku, ukazała się w maju tego roku nakładem Radia Lublin.

Od roku 1979 Ryszard Olesiński związany był z Maanamem. Zagrał na prawie wszystkich płytach studyjnych tego zespołu, współtworzył jego największe przeboje, jak choćby "To tylko tango", czy "Miłość jest jak opium".

Po rozstaniu z Maanamem, w 2003 roku założył Złoty Maanam a potem exMaanam - oba poświęcone twórczości Kory i Marka Jackowskiego. "Wspaniały gitarzysta. Człowiek, który stworzył najbardziej znane solówki i riffy wielkich przebojów Maanamu. Nie ma słów by wypowiedzieć nasz ból. Żegnaj Przyjacielu…" - czytamy na oficjalnym profilu zespołu. 

O śmierci krakowskiego muzyka poinformowała w mediach społecznościowych także Karolina Leszko, pierwsza wokalistka exMaanamu. "Wiele przeżyliśmy, ale zawsze byliśmy bardzo blisko do końca jak rodzina jak oddani przyjaciele" - napisała. 

Czytaj także: 

Źródła: Polskie Radio/PolskieRadio24.pl/PAP/mbl

Polecane

Wróć do strony głównej