Nowe ustawy o komornikach. Czy usprawnią postępowania egzekucyjne?

2018-12-31, 21:49

Nowe ustawy o komornikach. Czy usprawnią postępowania egzekucyjne?
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro i sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki podczas konferencji prasowej dotyczącej ustaw o komornikach i kosztach komorniczych. . Foto: PAP/Rafał Guz

– Nowe przepisy zmierzają w kierunku humanitaryzacji postępowań komorniczych. Powinny one ucywilizować proces egzekucji długów – ocenił Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Od 1 stycznia wchodzą w życie dwie ustawy, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które reformują działalność komorników.

Posłuchaj

31.12.18 Adam Buła: „Patologii i nieporozumień w egzekucjach komorniczych narosło bardzo wiele (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że te zmiany to dobra wiadomość dla Polaków. Podkreślił, że prace resortu przynoszą zmiany w statusie komornika, sposobie działania i nadzorze nad komornikami.

– Należy cieszyć się z tego, że następuje uporządkowanie w zakresie czynności komorniczych. Jasne i czytelne przepisy dotyczące opłat są bardzo istotne. Do tej pory nie było wiadomo, jak naprawdę je naliczano. Nowe przepisy zmierzają w kierunku humanitaryzacji postępowań. Powinny one ucywilizować proces egzekucji długów. Wydaje się, że szczególnie rozwiązania dotyczące nadzoru nad działalnością kancelarii komorniczych ograniczą negatywne zjawiska – podkreślił Tomasz Truskawa.

"Można powiedzieć, że jest to zmiana fundamentalna związana z nowymi ustawami, które w sposób precyzyjny będą regulować funkcjonowanie komorników" - podkreślił Zbigniew Ziobro. Minister dodał, że nowe prawo pozwoli "zlikwidować liczne patologie" i sprawi, że instytucja komornika będzie działała sprawnie.

– Bardzo istotnym jest to, że w końcu resort pana Ziobry wziął się za kwestię działalności komorników, gdyż patologii i nieporozumień w egzekucjach komorniczych narosło bardzo wiele. Jednak nieprawidłowości występują w każdej grupie zawodowej - dodał Adam Buła z "Polski The Times".

Ustawa o komornikach wprowadza reguły działalności komorniczej oraz zwiększa uprawnienia nadzorcze i kontrolne ministra sprawiedliwości nad komornikami. W ramach postępowania administracyjnego szef resortu sprawiedliwości będzie mógł podejmować działania prowadzące do zawieszenia komornika lub usunięcia z zajmowanego stanowiska. Zwiększony zostaje także nadzór prezesów sądów rejonowych nad funkcjonowaniem komorników.

Nowe regulacje dają także prezesom sądów rejonowych uprawnienia do odsunięcia komornika od wykonywanych czynności na 30 dni i wnioskowania, bezpośrednio do ministra sprawiedliwości, o odwołanie komornika ze stanowiska. Dotąd takich uprawnień prezesi sądów rejonowych nie mieli.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie obowiązku nagrywania poszczególnych czynności komorniczych przeprowadzanych w terenie. Nagranie takie ma być dołączane każdorazowo do akt postępowania, by w razie skargi istniała możliwość odtworzenia przebiegu czynności.

"Debatę Dnia" prowadziła Agnieszka Kamińska.

IAR/Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 31.12.2018

Godzina emisji: 18.06

Polecane

Wróć do strony głównej