more_horiz
Wiadomości

Zatrzymania w Huawei ws. szpiegostwa. Chiński MSZ "wysoce zaniepokojony"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:22
Chiński MSZ jest "wysoce zaniepokojony" aresztowaniami pracowników firmy Huawei pod zarzutem szpiegostwa. Apeluje, aby polskie służby prowadziły "sprawiedliwe dochodzenie".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: nitpicker/shutterstock

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem. Podejrzani - obywatele Polski i Chin - usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu i zostali aresztowani na trzy miesiące. Drugi z zatrzymanych to Piotr D., były wysoki funkcjonariusz ABW.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował wcześniej, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty z artykułu 130. Kodeksu Karnego. Artykuł ten mówi, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Firma Huawei zadeklarowała, że "przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność". W komunikacie napisano, że "od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały". "Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje" - dodano.

W sprawie aresztowanych ma skontaktować się z Warszawą Komisja Europejska. - To, co mogę powiedzieć, to że znamy doniesienia o aresztowaniu i skontaktujemy się z polskimi władzami, by uzyskać więcej informacji - powiedziała rzeczniczka Komisji Maja Kocijanczicz.

bb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także