more_horiz
Wiadomości

Mike Pompeo przylatuje do Warszawy. Na początek spotkanie z szefem MSZ

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 07:04
Po południu do Warszawy przylatuje amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Amerykański dyplomata ma spotkać się z polskim ministrem spraw zagranicznych. Mike Pompeo spędzi w Warszawie trzy dni, a głównym powodem jego wizyty jest organizowana przez Stany Zjednoczone i Polskę konferencja na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie.
Audio
  • Mike Pompeo przylatuje do Polski. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Mike Pompeo
Mike PompeoFoto: EPA/Zsolt Szigetvary

Zaraz po przylocie do Warszawy Mike Pompeo pojedzie do siedziby polskiego MSZ na rozmowy ze swoim polskim odpowiednikiem Jackiem Czaputowiczem. Wczoraj polski minister mówił Polskiemu Radiu, że tematem rozmów będą najważniejsze sprawy z relacji dwustronnych między Waszyngtonem a Warszawą. - Będziemy rozmawiać na tematy bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, stosunków gospodarczych między naszymi państwami. Ten wymiar dwustronny ma duże znaczenie - dodał Jacek Czaputowicz.

Wcześniej strona amerykańska także informowała, że tematem rozmów dwustronnych z polskim ministrem będą bezpieczeństwo i sprawy energetyczne. W czwartek obaj ministrowie będą gospodarzami konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie na Stadionie Narodowym.

Mike Pompeo przyleci do Warszawy po wizytach w Bratysławie i w Budapeszcie.

Jutro do Warszawy ma przylecieć także amerykański wiceprezydent Mike Pence. On także weźmie udział w konferencji bliskowschodniej. W planach pobytu amerykańskiego wiceprezydenta są też spotkania z polskim prezydentem i premierem oraz piątkowa wizyta na terenie byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Będą to pierwsze tak długie wizyty amerykańskich polityków w Polsce w ostatnich latach. Polski rząd w ostatnim okresie dokonał wyraźnego zbliżenia w relacjach z administracją Donalda Trumpa. W ubiegłym roku prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o współpracy, a Polska stara się o stałą bazę amerykańskich wojsk w Polsce. Jutro politycy obu krajów mają podpisać w Warszawie umowę na zakup przez polską armię amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS.

fc

Zobacz także

Zobacz także