more_horiz
Wiadomości

Polska armia 20 lat po wstąpieniu naszego kraju do NATO

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 14:15
– Sposób działania, współpraca z sojusznikami, procedury i szkolenie żołnierzy. W tych kwestiach polskie wojsko przeszło bardzo duże przemiany – wskazał Jakub Palowski z portalu Defence24.pl. 12 marca minie 20 lat, odkąd nasz kraj stał się członkiem NATO. Jakie zmiany w tym okresie przeszła polska armia i jaki jest jej potencjał?
Audio
  • 7.03.19 Jakub Palowski: „Musimy mieć świadomość, że potrzeby polskiej armii są ogromne (…)”.
  • 7.03.19 Andrzej Kiński: „Wiele projektów modernizacyjnych można było zrealizować we współpracy z Czechami lub Słowacją. Nie było jednak odpowiedniej woli politycznej (...)".
Polscy żołnierze będą uczestniczyć w zlocie harcerstwa w USA
Polscy żołnierze będą uczestniczyć w zlocie harcerstwa w USAFoto: Shutterstock

Jakub Palowski zwrócił uwagę, że duże znaczenie dla reorganizacji struktur wojskowych w naszym kraju miało zaangażowanie polskich żołnierzy w misje wojskowe w Iraku i Afganistanie, które były odpowiedzią na zamachy terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych z 2001 roku.

d2685893-67ad-41a7-8908-e37267b1ec39.jpg
Blisko 200 mld zł na modernizację polskiej armii. Jak nowy program oceniają eksperci?

– Wymagało to przecież dostosowania się do współdziałania z sojusznikami. Ponadto w ramach unowocześniania polskich sił zbrojnych realizowano również programy modernizacyjne, m.in. zakup samolotów F-16, transporterów Rosomak, a także przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike – powiedział ekspert.

Pomimo poczynionych inwestycji większość podstawowego wyposażenia polskiego wojska to w wielu wypadkach sprzęt wciąż posowiecki. Jakub Palowski podkreślił, że jego wymiana wymaga kolejnych programów modernizacyjnych, w tym inwestycji w lotnictwo wojskowe.

– Jednym z nich jest program "Harpia", który ma prowadzić do zakupu samolotów nowej generacji. Jest to bardzo potrzebne i dobrze, że został ujęty w planie modernizacji technicznej. Posiadamy samoloty F-16, które spełniają wymogi współczesnego pola walki, ale na wyposażeniu są również posowieckie maszyny MiG-29 i Su-22. To właśnie one, zarówno ze względu na zdolności operacyjne, jak i bezpieczeństwo eksploatacji, powinny być jak najszybciej wymienione - zaznaczył.

Na temat sytuacji w polskiej armii oraz stanu jej wyposażenia mówił również Andrzej Kiński z czasopisma "Wojsko i Technika".

Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 7.03.2019

Godzina emisji: 12.45, 13.33

Zobacz także

Zobacz także