more_horiz
Wiadomości

Mariusz Błaszczak: jesteśmy jednym z liderów NATO i kształtujemy jego oblicze

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 21:32
W ramach obchodów 20. rocznicy wejścia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznicy dołączenia do nich Słowacji odbyły się we wtorek w Pradze konsultacje przedstawicieli resortów obrony i spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. 
Audio
  • Mariusz Błaszczak: priorytetem w modernizacji polskiej armii są samoloty (IAR)
  • Szef MON: resort zamierza wycofać ze służby "sowiecką flotę" (IAR)
  • Minister obrony: Polska liderem bezpieczeństwa w grupie V4 (IAR)
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: PAP/Marcin Bielecki

- To była dobra okazja, by się spotkać i porozmawiać, żeby przypomnieć sobie, jaką drogę przebyliśmy, i żeby podkreślić, iż bardzo wiele jest przed nami. Jesteśmy solidarni wobec siebie, wspieramy się wzajemnie - powiedział polskim dziennikarzom w Pradze polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że wspólnie dbamy o nasze bezpieczeństwo, i przypomniał o udziale krajów V4 w misjach zagranicznych NATO.

NATO 1200.jpg
20 lat Polski w NATO - analizy, zdjęcia, wyjątkowe rozmowy

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska jest liderem bezpieczeństwa wśród krajów naszego regionu. Zaznaczył, że nasz kraj jako jeden z pierwszych w Sojuszu Północnoatlantyckim wypełnił zobowiązanie przeznaczania 2 proc. PKB na obronność. Dodał, że to Polska kształtuje oblicze NATO, aktywnie uczestnicząc w kolejnych misjach zagranicznych Sojuszu.

Według szefa MON spotkanie konsultacyjne dotyczy relacji między krajami Grupy Wyszehradzkiej, które są bardzo dobre, oparte na wzajemnym zaufaniu. - Stanowimy wspólnotę, zarówno historyczną, jeżeli chodzi o ostatnie lata, jak i wspólnotę związaną podobnym, praktycznym podejściem do wyzwań, które nas czekają - powiedział.

"Zwiększana liczebność armii"

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że cieszy się, iż partnerzy z Czech i Węgier zapowiedzieli zwiększenie wydatków budżetowych na obronę. - Wyższe wydatki wojskowe są szansą dla wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej, które dzięki temu będą mogły stanowić jeszcze większy podmiot w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - wskazał.

- Przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej są w dowództwach Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu i Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie - przypomniał Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem oznacza to, że wspólnie zastanawiamy się, jak stawić czoło wyzwaniom.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

Minister zwrócił uwagę, że poza wyposażaniem armii w nowoczesny sprzęt zwiększana jest jej liczebność. - Rozmawiałem z moim czeskim kolegą Lubomirem Metnarem, który mówił o tym, że armia czeska również rozwija się liczebnie. Bardzo się z tego cieszę, bo wspólnie stanowimy gwarancję bezpieczeństwa - powiedział Mariusz Błaszczak. Zwrócił też uwagę, że dla członków NATO jest ogromną wartością duma z faktu, że żyjemy w państwach demokratycznych i wolnych oraz że zależy nam na rozszerzaniu tej strefy wolności. - Cieszymy się, że już wkrótce do Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączy 30. państwo, czyli Macedonia Północna. Jesteśmy gotowi na tego typu inicjatywy - zadeklarował.

Wycofanie ze służby "sowieckiej floty"

Szef MON powiedział także, że priorytetem ministerstwa jest sprzęt, który zapewni zwiększenie zdolności obronnych wojska. Jak podkreślił w TVP Info, szczególnie ważne w planie modernizacji armii są samoloty. 

pap 20 lat nato 1200.jpg
Lojalny sojusznik o geopolitycznym znaczeniu. Co Polska oferuje NATO?

- Samoloty wielozadaniowe piątej generacji zmultiplikują możliwości samolotów F-16 oraz spowodują, że cały system obronny będzie mógł funkcjonować w oparciu o możliwości, jakie dają samoloty piątej generacji - mówił minister. Podkreślił, że resort zamierza wycofać ze służby "sowiecką flotę".

- Zapowiedziałem wycofanie się z tej floty już pod koniec sierpnia, ostatniego dnia lutego tego roku podpisując plan modernizacji technicznej, stworzyłem podstawy finansowe i prawne, żeby ta transakcja została przeprowadzona - powiedział Mariusz Błaszczak. 

Jak poinformował w Radiu Szczecin prezydent Andrzej Duda, rząd podjął rozmowy ze stroną amerykańską o zakupie nowoczesnych myśliwców F-35. Zwierzchnik sił zbrojnych w 20-lecie wstąpienia Polski do NATO podkreślał, że dla Zjednoczonej Prawicy modernizacja armii jest sprawą niezwykle istotną - choć wymagającą czasu i ogromnych nakładów finansowych.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał jednocześnie, że już podpisaliśmy umowę na zakup systemów artylerii rakietowej HIMARS czy systemów obrony przeciwlotniczej Patriot oraz że rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu wydatków na obronność ponad wymagane przez NATO 2 proc. PKB - do 2,5 proc. PKB do 2030 roku.

bb

Zobacz także

Zobacz także