more_horiz
Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki: Polska łączy się myślami z Paryżem, z Francją

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 22:51
Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że pożar katedry Notre Dame "jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii". "To tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki, które stracimy bezpowrotnie" - napisał szef rządu. "Polska łączy się w tej chwili myślami z Paryżem, z Francją".
Katedra Notre Dame w Paryżu
Katedra Notre Dame w ParyżuFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". W płonącej katedrze zawaliła się iglica. Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz. Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

"Katedrę Notre Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze" - dodał. Podkreślił jednocześnie, że Notre Dame to wspaniały symbol Paryża, jak i "naszej" Europy.


We wcześniejszym wpisie premier zaznaczył z kolei, że Notre Dame w ogniu "jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii". Zdaniem Morawieckiego jest to tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki.

"W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Płonie Katedra #NotreDame - to wielka tragedia która dotyka nie tylko Naród Francuski. 1 grudnia 2018 r. wraz z Polonią uroczyście odsłanialiśmy tam Polską Kaplicę" - napis na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.


"Płonie katedra Notre Dame, symbol naszej cywilizacji i europejskiego dziedzictwa, wspaniały zabytek chrześcijaństwa. W imieniu polskiego Sejmu składam głębokie wyrazy współczucia mieszkańcom Paryża i wszystkim Francuzom" - napisał również na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.


Wicepremier Piotr Gliński napisał, że "na oczach całego świata pali się historią Francji, Europy, świata". "W takich chwilach doceniamy prawdziwe znaczenie dziedzictwa i kultury. Dlaczego tylko wtedy? Wyrazy solidarności dla wszystkich Francuzów" - czytamy we wpisie.


"Płonie Francja, której już nie ma... symbolicznie w Wielkim Tygodniu" - stwierdziła z kolei minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.


Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska napisała: "przerażający i bolesny widok płonącej katedry Notre-Dame. Jacy jesteśmy bezsilni wobec żywiołu".


"Polska rozpacza razem z Francuzami patrząc na setki lat historii katedry Notre Dame, Paryża, Francji i Europy w płomieniach" - brzmi wpis polskieg MSZ.

"Paryżanie i Paryżanki, myślami jesteśmy z Wami. Bo piękna #NotreDame to część Europy. I odrodzi się jak Feniks z popiołów!" - napisał lider Wiosny Robert Biedroń.

M.st. Warszawa na swoim koncie na Twitterze napisało: "Nasze miasto partnerskie @Paris walczy o #NotreDame, historyczną świątynię, wspaniały pomnik kultury. Jesteśmy z wami! Nous sommes avec vous!".

paw/

Zobacz także

Zobacz także