more_horiz
Wiadomości

Prof. Zdzisław Krasnodębski: rola Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej jest przeceniana

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 18:36
- Donald Tusk nie jest wyróżniającym się przewodniczącym Rady Europejskiej, nie ma zbyt wielu sukcesów - ocenił prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Jego powrót do polskiej polityki jest mało prawdopodobny - dodał.
Audio
  • 24.04.19 Prof. Zdzisław Krasnodębski: był pewien polityk, który z poparciem Berlina objął ważne stanowisko w Unii Europejskiej.

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zdzisław Krasnodębski ocenił m.in. pracę Donalda Tuska w roli przewodniczącego Rady Europejskiej. Stwierdził, że były premier nie wyróżnia się niczym szczególnym w swojej działalności.

- Nie jest dobrym przewodniczącym. Miał lepsze i gorsze momenty. Jego rola jest przeceniana. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział swego czasu, że funkcja przewodniczącego Rady Europejskiej jest niepotrzebna i należałoby ją połączyć z jego stanowiskiem. Dlatego nie wykluczam, że może dojść do takiej ewolucji. Po zakończeniu drugiej kadencji Donald Tusk przejdzie pewnie na stanowisko w jakiejś ważnej organizacji międzynarodowej. Niektórzy zapowiadają jego powrót do polskiej polityki, ale mnie wydaje się to mało prawdopodobne - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Prof. Zdzisław Krasnodębski odniósł się również do sytuacji Wielkiej Brytanii, której przedstawiciele mają wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego mimo trwającego procesu brexitu, który po kolejnych negocjacjach przesunięto na 31 października. Jeśli jednak Brytyjczycy porozumieją się wcześniej w sprawie warunków, na jakich mogliby opuścić szeregi państw członkowskich, mogą dokonać wyjścia ze Wspólnoty przed tym terminem.

- Nie nastąpi to zapewne przed eurowyborami, do których obecnie się przygotowują. Prawdopodobnie przeprowadzą je i znajdą się w Parlamencie Europejskim. Zagraniczna prasa pisze o tym, że istnieje niebezpieczeństwo, iż Brytyjczycy "zarażą" swoim chaosem innych członków tej instytucji - wskazał prof. Zdzisław Krasnodębski.

Z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 17.15

Zobacz także

Zobacz także