more_horiz
Wiadomości

Prezydent dziękuje ZNP za zawieszeniu strajku. "Odpowiedzialna decyzja"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 19:10
- Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu strajku. To bardzo ważna decyzja, dziękuję, bo prosiłem, aby zdjąć niepokój, który jest na tegorocznych maturzystach i ich rodzicach - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek w Łosicach (mazowieckie).
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w czwartek, że od soboty 27 kwietnia, od godz. 6, Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy. - Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony - powiedział Sławomir Broniarz.

Czytaj więcej
znp 1200.jpg
Sławomir Broniarz: zawiesiliśmy strajk prawomocną uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZNP

Do informacji o zawieszeniu strajku nauczycieli odniósł się w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami w Łosicach prezydent Andrzej Duda. - Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu, przerwaniu strajku, którą dzisiaj podjęli. To jest bardzo ważna decyzja. Dziękuję, bo prosiłem o to, aby w jakiś sposób zdjąć ten niepokój, który jest na tegorocznych maturzystach i ich rodzicach, żeby zostali wszędzie sklasyfikowani, aby można było normalnie przeprowadzić maturę, by oni mogli spokojnie iść w dorosłe życie - powiedział Andrzej Duda.

- Jeszcze raz proszę wszystkich nauczycieli, aby to zrobić, aby tej młodzieży zapewnić to spokojne zdanie matury i zapewnić spokój ich rodzicom, mówię to także jako ojciec, który kilka lat temu przeżywał maturę córki. Przecież państwo jesteście tymi, którzy tych młodych ludzi do matury przez lata przygotowywali. Pozwólcie im państwo zdać ją spokojnie. Dziękuję za wszystkie odpowiedzialne decyzje w tym zakresie, pokazujecie państwo w ten sposób, co to znaczy etos nauczyciela, pokazujecie też państwo, co to znaczy powołanie do tej służby, jaką sprawuje nauczyciel - powiedział prezydent.

Podkreślił, że jednym z problemów jest wysokość nauczycielskich wynagrodzeń. - Ja zawsze powtarzam: chciałbym, byśmy spotkali się gdzieś pośrodku, te oczekiwania, które są oczekiwaniami nauczycieli i to, co rząd może dzisiaj czy na następny czas zaoferować. Ale chcę bardzo mocno podkreślić, ja bardzo mocno wspieram nauczycieli. Dlaczego? Bo ja znam to środowisko - dodał Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, on sam zdaje sobie sprawę z tego, że zwłaszcza nauczycielom w wielkich miastach "naprawdę bardzo trudno się żyje". Podkreślił, że sytuacja jest nieco łatwiejsza w obszarach wiejskich, gdzie - jak ocenił - pensja nauczyciela dyplomowanego jest pensją dość wysoką, a koszty wynajęcia, utrzymania, czy zakupu mieszkania są niższe.

Czytaj więcej
pap mateusz morawiecki 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: z satysfakcją przyjmuję decyzję ZNP o zawieszeniu strajku

- Ale musimy jakoś kompleksowo ten problem rozwiązać. To wymaga wielkiej reformy, a wielka reforma, która zmieni, naprawi cały system - bo wiemy, że są dziś na wsi szkoły, gdzie klasy liczą po 6-7 uczniów, bo wiemy, że są dziś olbrzymie dysproporcje w dodatkach, które wypłacają samorządy, że jakoś trzeba próbować to wszystko ułożyć, bo nie jest to dobrze ułożone i wszyscy chyba zdajemy sobie z tego sprawę, ale to wymaga konsensusu, wymaga wypracowania - mówił prezydent.

Według niego, "okrągły stół, jest dobrym pomysłem, żeby usiąść: nauczyciele, samorządy, władza centralna, czyli rząd, eksperci, którzy się na tym znają, którzy zajmują się sprawami edukacji i oświaty". Prezydent zaznaczył, że "to nie będzie jedno, dwa, trzy spotkania". - To wymaga długiej i rzetelnej pracy, by później w konsensusie wprowadzić reformy. O to właśnie proszę, żeby się tak to odbyło, bo nie ma innej drogi, jestem o tym przekonany, że niczego nie zrobimy na siłę. A wszyscy ponosimy odpowiedzialność za wychowanie następnych pokoleń, za wychowanie naszej młodzieży - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił też, że obecnie rodzice narzekają, iż muszą płacić za korepetycje. - Proszę więc, by tak do tego podejść, byśmy mogli na ten temat rozmawiać - powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że on deklarował już gotowość do udostępnienia prezydenckich obiektów, "by w rozszerzony sposób, w formule Rady Dialogu Społecznego debatować".

Czytaj więcej
sejm-pap-1200.jpg
Sejm uchwalił nowelizację prawa oświatowego. Teraz ustawa trafi do Senatu

Dziękował też wszystkim nauczycielom, którzy "odpowiedzialnie uczą polską młodzież, wkładając w to wielki trud i wielkie zaangażowanie". - Mam nadzieję, że przeprowadzicie państwo matury i że młodzi będą mogli spokojnie do tych matur podejść, spokojnie te matury zdać i dalej się rozwijać - dodał prezydent. 

jp

Zobacz także

Zobacz także