more_horiz
Wiadomości

Piorun uderzył w grupę turystów na Giewoncie. Nie żyje 13-latek

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 14:31
Grupa turystów została w czwartek po południu rażona przez piorun na szczycie Giewontu w Tatrach. Na pomoc poszkodowanym ruszyli ratownicy TOPR oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mimo reanimacji nie udało się uratować 13-letniego chłopca. Jak podała na Twitterze Joanna Paździo, rzecznik wojewody małoposkiego, po przejściu gwałtowenj burzy nie żyją trzy osoby.
Audio
  • Kinga Czerwińska z krakowskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: do Tatr docierają dwa śmigłowce (IAR)
Ranni przenoszeni do karetki w Zakopanem
Ranni przenoszeni do karetki w ZakopanemFoto: PAP/Grzegorz Momot
  • Piorun uderzył w grupę turystów przebywającą na szczycie Giewontu
  • W wyniku burzy w różnych rejonach Tatr rannych zostało kilkanaście osób, a trzy zmarły
  • Mimo reanimacji nie udało się uratować 13-letniego chłopca

- Kilka osób nie żyje, kilkaście jest rannych po burzy w różnych rejonach Tatr. Trwają akcje ratownicze - poinformował Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, tuż po tym, jak ratownicy otrzymali sygnał o potrzebujących pomocy.

- Cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego biorą udział w akcji ratunkowej w Tatrach, gdzie piorun śmiertelnie raził kilka osób, a kilkanaście zostało rannych - powiedziała Kinga Czerwińska, zastępca rzecznika prasowego LPR.

Pierwszy śmigłowiec z bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krakowie wylądował na Polanie Kondratowej położonej pod Giewontem. Niedługo później przyleciały dway kolejne: z Kielc i Sanoka.

Posiedzenie sztabu kryzysowego

Jak podaje Tygodnik Podhalański, akcja ratownicza trwała m.in. na Giewoncie. Tam poszkodowanych było pięciu turystów, wśród nich dziecko. 13-letni chłopiec przez dłuższy czas był reanimowany, ale nie udało się go uratować.

Według informacji Portalu Tatrzańskiego zamknięte zostało schronisko na Hali Kondratowej - w tym miejscu opatrywano rannych zanim śmigłowcami przetransportowano ich do szpitala.

Jak poinformowała przed godz. 16 za pośrednictwem Twittera Joanna Paździo, rzecznik wojewody małoposkiego, po przejściu gwałtownej burzy przez Tatry zostały potwierdzone trzy ofiary śmiertelne. "O 17.30 w Zakopanem zbierze się sztab kryzysowy" - napisała. Dodała, że w związku z wydarzeniami na Giewoncie do Zakopanego na posiedzenie sztabu uda się wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Krzyż na Giewoncie przyciąga wyładowania

Metalowy krzyż na szczycie Giewontu często przyciąga wyładowania atmosferyczne. Przebywanie na szczycie podczas burzy jest niebezpieczne, podobnie jak wędrowanie szlakami, które są uzbrojone w łańcuchy pomocnicze.

W czwartek rano w Tatrach świeciło słońce i panowały dogodne warunki do wędrówki, jednak prognozy pogody się sprawdziły i w miarę upływu dnia niebo nad górami zasnuły gęste chmury. Około południa rozpętała się zaś gwałtowna burza.

dc/mg/bb

Zobacz także

Zobacz także