more_horiz
Wiadomości

Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 19:38
Legenda polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofonista tenorowy i barytonowy - został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Kapituła uznała, że Jan Ptaszyn Wróblewski dostaje nagrodę m.in. "za niezwykłą osobowość muzyczną", a także "za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat". 
Audio
  • Jan Ptaszyn Wróblewski: jestem głęboko wdzięczny, także za to, że uznaliście jazz za sztukę (IAR)
  • Przewodnicząca kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, Joanna Wnuk-Nazarowa o Janie Ptaszynie Wróblewskim (IAR)
Jan Ptaszyn Wróblewski
Jan Ptaszyn WróblewskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Przewodnicząca kapituły, dyrygentka, kompozytorka, była minister kultury i sztuki Joanna Wnuk-Nazarowa, która kierowała pracami kapituły w kategorii Muzyka, mówiła, że Jan Ptaszyn Wróblewski został uhonorowany także "za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu" i "za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego".

rymkiewicz syn nagroda mediow 1200.jpg
Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kat. Słowo

"Nie słucha swoich starych płyt, cały czas je nagrywa"

- Mówi się zazwyczaj o osobach, które urodziły się w 1936 roku i mają wielki dorobek: legenda za całokształt twórczości dostaje nagrody... Ale mamy do czynienia z czynnym jazzmanem - legendą niewątpliwie, ale również z człowiekiem, który nie wspomina przeszłości, nie słucha swoich starych płyt, tylko cały czas je nagrywa - podkreśliła Wnuk-Nazarowa.

Kariera rozpoczęta w Poznaniu

Karierę rozpoczynał w 1954 r., prowadząc studenckie zespoły taneczne w Poznaniu, w których grał na fortepianie i klarnecie. Epoka jazzu świadomego – jak mówi sam muzyk - łączyła się z Sekstetem Krzysztofa Komedy, do którego Ptaszyn dołączył w 1956 r. W kolejnych dekadach Ptaszyn był liderem lub członkiem wielu zespołów, m.in. SPPT Chałturnik, Mainstream - wspólnie z Wojciechem Karolakiem, Grand Standard Orchestra, czy Kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego istniejącego w latach 1978-84.

wawrzyniec kostrzewski pap 1200.jpg
Wawrzyniec Kostrzewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz

Przez ponad 46 lat Wróblewski nieprzerwanie prowadzi w radiowej Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu", opowiadając pasjonujące historie i edukując słuchaczy, w tym także muzyków. Wróblewski komponował też piosenki. Powstało ich kilkadziesiąt, niektóre - "Moja mama jest przy forsie", "Zdzich", "Rosołek", "Kolega Maj", "Dom w malwy malowany" - stały się przebojami; dwie - "Zielono mi" i "Żyj kolorowo" - wygrały festiwal w Opolu. Wróblewski komponował także utwory symfoniczne.

***

W tym tygodniu (16-20) Jan Ptaszyn Wróblewski jest bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" w radiowej Dwójce.

***

W kategorii Słowo nagrodę otrzymał poeta Jarosław Marek Rymkiewicz zaś w kategorii Obraz - reżyser i scenarzysta teatralny Wawrzyniec Kostrzewski, który był gościem audycji Poranek Dwójki i Wybieram Dwójkę.

mbl

Zobacz także

Zobacz także