more_horiz
Wiadomości

S. Żaryn: Piotr Ś. był osobą, która mogła wyrządzić realne szkody

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 10:50
- Nie jest to osoba publicznie znana. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, że jest związany z instytucjami państwa polskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Audio
  • 28.10.2019 Gość PR24: Stanisław Żaryn, Piotr Woyciechowski, Piotr Nisztor
Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnychFoto: Polskie Radio 24

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. Piotr Ś. to obywatel Polski. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do pojawiających się w mediach informacji, podkreślił, że podejrzany "nie jest i nie był pracownikiem ani funkcjonariuszem ABW".

ABW pap 1200.jpg
ABW zatrzymała Piotra Ś. Jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji

Prokuratura przedstawiła także podejrzanemu zarzut posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem.

Służby przeszukały także miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. Tam również znaleziono broń palną i amunicję bez pozwolenia.

"Nie jest to osoba publicznie znana"

- Piotr Ś. był osobą, która mogła wyrządzić realne szkody - przyznał Stanisław Żaryn. W odpowiedzi na pytanie, czym zajmował się zatrzymany, odparł, że "nie jest to osoba publicznie znana". Dopytany, czy jest to osoba związana z instytucjami państwa polskiego, odpowiedział, że nie potwierdza, ani nie zaprzecza.

Na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Żaryn przyznał, że aresztowany na trzy miesiące mężczyzna deklarował chęć współpracy z obcym wywiadem. - Deklaracja chęci współpracy z obcym wywiadem na niekorzyść interesów Polski jest czynem karanym na podstawie art. 130 par. 3 kodeksu karnego - powiedział Żaryn.

Z informacji prokuratury wynika, że podczas przeszukania mieszkania i miejsca pracy Piotra Ś. funkcjonariusze ABW zabezpieczyli nielegalnie posiadaną sztukę broni palnej, amunicję oraz nośniki elektroniczne i dokumenty. Służby przeszukały także miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. Tam również znaleziono broń palną i amunicję bez pozwolenia.

- Czynność związana z decyzją prokuratury o zatrzymaniu Piotra Ś. i doprowadzeniu go do prokuratury pozwoliła na przeszukanie miejsc związanych z nim i jego środowiskiem - powiedział rzecznik ministra koordynatora. - Ta sprawa również zostanie oceniona prawno-karnie - dodał.

Próba budowania quasi paramilitarnych organizacji?

Zatrzymanie komentował również w audycji Piotr Woyciechowski, publicysta zajmujący się służbami specjalnymi. - Zatrzymanie Piotra Ś. to realny przejaw pozytywnej aktywności służb kontrwywiadu ABW - podkreślił. W kontekście odnalezienia w trakcie przeszukań broni palnej i amunicji Woyciechowski spekulował, że może to mieć związek z "próbą budowania quasi-paramilitarnych organizacji".

Piotr Nisztor odnosząc się do informacji, że w sprawie może chodzić o służby rosyjskie, stwierdził, że należy obserwować, czy w "najbliższym czasie któryś z rosyjskich dyplomatów nie zostanie wydalony z Polski i uznany za persona non grata".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24/PAP/st 

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Stanisław Żaryn, Piotr WoyciechowskiPiotr Nisztor

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 9.33

Zobacz także

Zobacz także