more_horiz
Wiadomości

Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:47
"Wielka Dama i Wielka Patriotka. Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda o zmarłej historyk sztuki, odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim.
Izabella Galicka (1931 - 2019) i Andrzej Duda
Izabella Galicka (1931 - 2019) i Andrzej DudaFoto: Wacław Klemp

"Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę. Przyczyniła się do odnalezienia i uratowania obrazu El Greca Ekstaza św. Franciszka. Wielka Dama i Wielka Patriotka" - napisał prezydent.

O śmierci historyk sztuki poinformowała Kancelaria Prezydenta oraz Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, w którym znajduje się obraz El Greca "Ekstaza św. Franciszka", odkryty przez dwie badaczki - Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską - w parafialnym kościółku w Kosowie Lackim w 1964 r.

pap izabella galicka 2 1200.jpg
Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

Odkrycie obrazu budziło wiele kontrowersji, a w latach 60. uznani profesorowie, historycy sztuki, wątpili w jego autentyczność. Wątpliwości zostały rozwiane podczas konserwacji, gdy odkryto sygnaturę malarza.

- Wszyscy uważali, że to jakiś absurd, by na podlaskiej plebanii znajdował się obraz El Greca. Gdy PAP opublikował o tym depeszę, uznano, że to żart, bo ukazała się przed 1 kwietnia - mówiła Galicka.

Czytaj też: Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji >>>

Czytaj też: Antoni Macierewicz: polskość była dla Izabelli Gallickiej powodem do dumy >>>

Wyróżnienie od Lecha Kaczyńskiego

W październiku 1964 r. Galicka wraz z Hanną Sygietyńską, przeprowadzały w parafii w Kosowie Lackim inwentaryzację zabytków dla Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk na potrzeby "Katalogu Zabytków Sztuki".

Zmarła w wieku 88 lat dr Izabella Galicka, historyk sztuki, alpinistka, pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (PAN) jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego.

Autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Wykładała historię sztuki w Europejskiej Akademii Sztuk.

Za odkrycie obrazu El Greca Izabella Galicka i Hanna Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski. W październiku tego roku została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymała również Złoty Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis".

kad

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także