more_horiz
Wiadomości

Zarzuty dla żołnierza SKW. Miał wynosić tajne dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 08:52
Żandarmeria Wojskowa zatrzymała odchodzącego na emeryturę pracownika Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jest podejrzany o wynoszenie niejawnych materiałów wysokim rangą wojskowym - ustalił portal niezalezna.pl. Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawił żołnierzowi zarzuty.
Żandarmeria Wojskowa, zdjęcie ilustracyjne
Żandarmeria Wojskowa, zdjęcie ilustracyjneFoto: MON

Portal zaznacza, że ta akcja była pilnie strzeżoną tajemnicą. W piątek Żandarmeria Wojskowa na polecenie Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymała odchodzącego na emeryturę żołnierza służącego w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).

twitter nato 1200.jpg
Zimna wojna szpiegów 2.0. Litewski ekspert: mamy pokaz jedności NATO

"Sprawa jest rozwojowa"

- Jest podejrzany o wynoszenie niejawnych materiałów swoim dawnym przełożonym, wśród nich jednemu ze znanych i wpływowych emerytowanych już generałów. Zostali oni zdjęci ze stanowisk i odeszli do cywila za rządów PiS. Sprawa jest bardzo rozwojowa, wkrótce może dojść do kolejnych zatrzymań - powiedziała portalowi osoba znająca kulisy sprawy.

Zawiadomienie w sprawie podejrzanego do prokuratury skierowała SKW, która od dawna przyglądała się jego działalności. Materiał w całości jest niejawny.

Wojskowy służbę w armii rozpoczął w latach 90. Za rządów PO-PSL został ściągnięty do SKW, którym kierował gen. Janusz Nosek.

Prokuratura przedstawiła zarzuty

Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawił zarzuty żołnierzowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Żołnierz jest podejrzany o wynoszenie niejawnych materiałów wysokim rangą wojskowym.

Jak przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński w toku prowadzonego przez Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie śledztwa zarzuty przedstawiono żołnierzowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Rosja_flaga_ok.jpg
Operacja w samo południe: Litwa, Norwegia i Rosja wymieniły ważnych szpiegów

- Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i wykorzystania wbrew przepisom ustawy informacji niejawnych o klauzuli tajne i ściśle tajne (...), niedopełniania obowiązków służbowych, wykorzystania wbrew przepisom ustawy informacji niejawnych oraz ukrycia dokumentów, którym nie miał prawa wyłączenie rozporządzać - poinformował PAP prok. Łapczyński. Dodał, że w mieszkaniu żołnierza znaleziono kilkadziesiąt naboi do broni palnej, na którą właściciel nie miał zezwolenia.

Na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany. Z uwagi na fakt, że ustalenia śledztwa oparte są na materiałach niejawnych, prokuratura nie może przekazać szerszych informacji odnoście przebiegu postępowania, czy poczynionych w jego toku ustaleń.

niezalezna.pl/PAP/pkur

Zobacz także

Zobacz także