more_horiz
Wiadomości

Gala wolontariatu Orlen. Premier: wasze zaangażowanie budzi podziw

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 19:45
"Najlepszym sposobem na zdrowy wzrost gospodarczy dla Polski i Polaków jest zbudowanie go na fundamencie solidarności i przedsiębiorczości. Fakt, że pracownicy Grupy Orlen angażują się w akcje charytatywne, zasługuje na podziw i uznanie" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników gali wolontariatu pracowników Grupy Orlen.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Piotr Polak

Informując o wydarzeniu, PKN Orlen podkreślił, że po raz pierwszy najlepsze projekty, koordynowane przez Fundację Orlen, zostały nagrodzone na uroczystej gali połączonej z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Koncern zaznaczył, iż w tym roku już ponad 400 pracowników zaangażowało się w realizację blisko 20 inicjatyw prospołecznych, ekologicznych i edukacyjnych.

Orlen1200.jpg
Orlen w trzecim kwartale zanotował ponad miliard złotych zysku netto

Jak poinformował PKN Orlen, w konkursie na Wolontariat Roku nominacje uzyskało 13 inicjatyw zrealizowanych w tym roku przez pracowników Grupy Orlen - spośród nich w głosowaniu zostały wybrane trzy najciekawsze, a zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki oraz darowizny finansowe, które przekażą na wskazany przez siebie cel społeczny.

Premier: zaangażowanie pracowników Orlen godne podziwu

"Najlepszym sposobem na zdrowy wzrost gospodarczy dla Polski i Polaków jest zbudowanie go na fundamencie solidarności i przedsiębiorczości. Obie te idee reprezentuje Fundacja Orlen. Fakt, że pracownicy Grupy Orlen, która jest strategiczna dla naszego kraju, angażują się w akcje charytatywne, zasługuje na podziw i uznanie" - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas gali, którego fragment przytacza komunikat koncernu.

- Doceniamy bezinteresowne zaangażowanie naszych pracowników, którzy poświęcają swój czas, aby jako wolontariusze pomagać innym. Realizowany przez nas program wolontariatu nie tylko wpisuje się w trendy wyznaczane przez rynek pracy. To przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania naszych pracowników, którzy dostrzegają w wolontariacie wiele korzyści, m.in. możliwość samorealizacji i rozwijania nowych umiejętności - oświadczył z kolei prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

shutterstock_Orlen 1200.jpg
Orlen otworzył pierwszą stację paliw w Monachium

Motywacja do realizacji wspólnych celów

Jak mówił w trakcie gali, działania wolontariatu integrują pracowników Grupy Orlen również ze społecznościami, na rzecz których działają, wzmacniają poczucie społecznej odpowiedzialności i dają motywację do realizacji wspólnych celów.

PKN Orlen podał, iż najwięcej głosów w konkursie Wolontariat Roku zdobył projekt "Odnowienie placu zabaw dla dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej we Franciszkowie", zrealizowany przez pracowników Działu Maszyn Wirujących Petrochemii w Płocku. "Wolontariusze zmodernizowali plac zabaw, boisko oraz miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu dla podopiecznych placówki. Dzięki ich zaangażowaniu w parku otaczającym placówkę postawiono też cztery nowe ławki i stół. Zwieńczeniem projektu był wspólny piknik z dziećmi i ich opiekunami" - wyjaśnił koncern.

Drugie miejsce w konkursie zajęli wolontariusze Orlen Centrum Serwisowego z Opola, którzy wsparli młodą opolską organizację FREE - Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej, pomagając w remoncie korytarza placówki, a ponadto zorganizowali Dzień Dziecka dla jej podopiecznych, a na trzecim miejscu uplasowali się pracownicy Biura Ochrony Środowiska i Zakładu Wodno-Ściekowego Orlen Eko Płock, którzy wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Płock posadzili las na terenie leśnictwa Brwilno.

Wsparcie dla seniorów

Jak zaznaczył PKN Orlen, podczas gali zostały wręczone także nagrody specjalne - wyróżnienie prezesa koncernu przyznano inicjatywie "Kino dla Seniorów", w którą zaangażowało się Biuro Relacji z Otoczeniem i Eventów Specjalnych w Warszawie. "Przy wsparciu wolontariuszy odbył się specjalny seans filmowy dla 180 seniorów z podwarszawskich miejscowości. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli druhowie z Zakładowej Straży Pożarnej, którzy przed projekcją filmu przeprowadzili wykłady na temat udzielania pierwszej pomocy, zasad ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w przypadku wystąpienia pożaru. Seniorzy mieli okazję przećwiczyć na fantomie zasady udzielania pierwszej pomocy" - podkreśliła spółka.

Daniel Obajtek 1200.jpg
Daniel Obajtek: sukces PKN Orlen to zasługa Prawa i Sprawiedliwości

PKN Orlen wspomniał również, iż Nagrodę Fundacji Orlen za ponadprzeciętne zaangażowanie w program i szczególne promowanie idei wolontariatu wśród swoich pracowników otrzymała spółka Orlen Centrum Usług Korporacyjnych w Płocku.

Wolontariat w nowej odsłonie

Koncern przypomniał, że wolontariat pracowniczy funkcjonuje w Grupie Orlen od 15 lat i "w tym czasie zrealizowano kilkadziesiąt długo i krótkoterminowych projektów, których beneficjentami były tysiące osób". "Od tego roku wolontariat działa w nowej odsłonie. Pracownicy mogą zgłaszać swój udział w akcjach inicjowanych przez Fundację Orlen lub prowadzić własne działania, związane np. z edukacją, ekologią, czy wsparciem osób w trudnej sytuacji. Fundacja Orlen przygotowała osobny budżet grantowy, w ramach którego grupa wolontariuszy może otrzymać grant do 3 tys. zł na zaplanowany przez siebie projekt" - wyjaśnił PKN Orlen.

PKN Orlen to największy w Polsce podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej i jeden z największych tego typu w Europie. W Grupie Orlen, której podmioty działają, oprócz Polski, także w Niemczech, Czechach, na Litwie i w Kanadzie, zatrudnionych jest w sumie ponad 21 tys. pracowników.

pb

Zobacz także

Zobacz także