more_horiz
Wiadomości

Zmiany w prawie o ruchu drogowym. Maciej Wąsik: absolutne pierwszeństwo pieszego na pasach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 19:47
- Przygotowujemy rozwiązania, które zmniejszą liczbę śmiertelnych wypadków na drogach - zapowiedział w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński. Chodzi m.in. o bezwzględne pierwszeństwo pieszych przed przejściem.
Audio
  • Maciej Wąsik: projektujemy zmiany w prawie o ruchu drogowym w taki sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w szczególności na pasach (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Evtushkova Olga

Szef MSWiA na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zaznaczył, że zmiana prawa dotycząca poprawy bezpieczeństwa na drogach wynika bezpośrednio z expose premiera Mateusza Morawieckiego. Podkreślił, że rząd chce w obecnej kadencji skutecznie przeciwdziałać tendencji wzrostowej śmiertelnych wypadków na drogach.

przejście dla pieszych pasy przechodnie 1200.jpg
Pierwszeństwo dla pieszych przed przejściem?

- Chcemy zmniejszyć śmiertelne wypadki na polskich drogach. Chcemy przygotować rozwiązania zdecydowane, być może radykalne, ale jesteśmy przekonani, że zaowocują one tym, że na polskich drogach będzie mniej nieszczęść - mówił Mariusz Kamiński.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Bez aresztu tymczasowego dla sprawcy wypadku na Bielanach. Będzie zażalenie prokuratury

Wiceszef resortu Maciej Wąsik zaznaczył, że we współpracy z ministerstwem infrastruktury są projektowane zmiany w prawie o ruchu drogowym. Dodał, że chodzi m.in. o bezwzględne pierwszeństwo pieszego zbliżającego się do przejścia i o rozszerzenie odbierania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h na wszystkie drogi publiczne - teraz taki przepis obowiązuje w terenie zabudowanym.

Odbierania prawa jazdy

- Podstawowym w zasadzie powodem wypadków drogowych na polskich rogach jest przekraczanie dozwolonej prędkości. Chcemy kontynuować działania, które były podjęte wcześniej, czyli odbieranie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h nie tylko w terenie zabudowanym, ale także poza nim - zaznaczył Maciej Wąsik.

Dodał, że propozycja dotyczy również rozszerzenia ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę, a także wprowadzenie wspólnie z resortem infrastruktury funduszu na poprawę infrastruktury drogowej. Dodał, że MSWiA zamierza przekazywać pieniądze z funduszu im. Władysława Stasiaka na doświetlanie przejść dla pieszych.

shutterstock_mandaty_D2.jpg
Czy mandaty dla kierowców powinny być wyższe?

Maciej Wąsik podkreślił, że przed wprowadzeniem nowych przepisów potrzebne będą konsultacje, ale kierunek zmian jest jasny. - Projektujemy zmiany w prawie o ruchu drogowym w taki sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, w szczególności na pasach, czyli zapewniając absolutne pierwszeństwo zbliżającego się do przejścia przed nadjeżdżającym samochodem - wyjaśnił.

Przekroczenia prędkości przed pasami

Wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych zapowiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury, 85 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość, zbliżając się do przejść dla pieszych.

bb

Zobacz także

Zobacz także