more_horiz
Wiadomości

Prezydent: nie polecę do Izraela na obchody wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 17:07
- Nie będę brał udziału w obchodach w Jerozolimie 23 stycznia. Stanowisko całego polskiego rządu i moje było takie, że albo Polska będzie mogła tam zabrać głos, albo nie będę brał udziału w tym wydarzeniu - powiedział na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o rezygnacji z udziału w uroczystościach w Izraelu (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda nie jedzie do Izraela. Relacja Sylwii Białek (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Andrzej Hulimka/REPORTER
  • Prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej
  • Podczas posiedzenia omówiono m.in. kwestię uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
  • Prezydent podjął decyzję, że nie poleci do Izraela na uroczystości
  • Obchody będą miały miejsce 23 stycznia w Jerozolimie. Głos zabiorą przywódcy m.in. Rosji, Niemiec i Francji

Prezydent Andrzej Duda na konferencji po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej podkreślał, że w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie 23 stycznia mają zabrać głos prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydenci Niemiec, Francji i przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA.

rada gabinetowa2 1200 pap.jpg
Prezydent zwołał Radę Gabinetową. "Sytuacja na Bliskim Wschodzie dotyczy też Polski"

Prezydent nie leci do Izraela

- Nie będę brał udziału w obchodach w Jerozolimie 23 stycznia. Stanowisko całego polskiego rządu i moje było takie, że albo Polska będzie mogła tam zabrać głos, albo nie będę brał udziału w tym wydarzeniu - powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że wielokrotnie Polska przez Kancelarię Prezydenta, MSZ oraz ambasadę polską w Izraelu zwracała się do organizatorów obchodów o możliwość wystąpienia przedstawiciela Polski. - Nie spotkało się to z pozytywną odpowiedzią ze strony organizatorów tych uroczystości - mówił prezydent.

Prezydent podkreślił, że trzy miliony polskich Żydów straciło życie, co jest połową liczby wszystkich ofiar Holokaustu. Prezydent podziękował uczestnikom Rady Gabinetowej za poparcie jego stanowiska w sprawie podróży do Jerozolimy.

"Zakłamywanie historii"

Zdaniem Andrzeja Dudy brak wystąpienia polskiego prezydenta w trakcie tych uroczystości to "zakłamywanie historii".

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Artur Wróblewski: spotkanie w Yad Vashem to propagandowe show Putina

- Nie widzę powodu, dlaczego miałby wystąpić prezydent Rosji, Niemiec, Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA w takim miejscu z takiej okazji, w związku z tą wielką rocznicą, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy to ze strony rosyjskiej, w szczególności ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina padają pod adresem Polski oskarżenia, które są sprzeczne całkowicie z prawdą historyczną i które służą próbie poniżenia nas jako społeczeństwa i zakłamywaniu historii - powiedział prezydent.

Uroczystości w Jerozolimie

Rząd Izraela poinformował, że udział w zaplanowanym na 23 stycznia Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie potwierdziły delegacje z 42 krajów.

Biuro prasowe izraelskiego rządu poinformowało, że w czasie uroczystości w Instytucie Yad Vashem będą przemawiać izraelski prezydent Reuwen Rivlin, premier Benjamin Netanjahu oraz prezydenci Francji, Rosji i Niemiec - Emmanuel Macron, Władimir Putin i Frank-Walter Steinmeier, brytyjski książę Karol jak również izraelscy rabini oraz byli więźniowie.

Organizowane wspólnie przez izraelskie władze, Instytut Yad Vashem oraz Fundację World Holocaust Forum uroczystości mają rozpocząć się o 13.30 i mają być poświęcone 75-leciu wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

jmo

Zobacz także

Zobacz także