more_horiz
Wiadomości

Akcja "Bezpieczny Autokar 2020". Wzmożone kontrole drogowe przez całe ferie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 16:38
- Kontrole, które są prowadzone na terenie całego kraju sprawdzają czy autokary są sprawne oraz czy są prowadzone przez trzeźwych i wypoczętych kierowców - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego, odnosząc się do akcji "Bezpieczny Autokar - Ferie 2020".
Audio
  • Alvin Gajadhur: rodzice mogą się zgłosić do wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego z odpowiednio wcześniejszym wyprzedzeniem (Temat dnia/Gość PR24)
  • Robert Opas: priorytetem policji jest to, żeby ferie w Polsce były bezpieczne (Temat dnia/Gość PR24)
Pierwsze kontrole w ramach akcji już się odbyły
Pierwsze kontrole w ramach akcji już się odbyłyFoto: Główny Inspektorat Transportu Drogowego/gitd.gov.pl

W pięciu województwach w kraju rozpoczynają się ferie zimowe. O bezpieczeństwo podróżnych zadba Inspekcja Transportu Drogowego. Przez całe ferie inspektorzy ITD będą kontrolować stan techniczny autokarów, ale też stan prowadzących. Pod inspekcyjną lupą będzie również prędkość. 

1200_samochody_droga_shutterstock.jpg
Początek ferii w kilku województwach. Kierowców czeka większy ruch na drogach

- Inspekcja Transportu Drogowego już od wczoraj prowadzi takie wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek. Wczoraj ta akcja została zainaugurowana na terenie województwa śląskiego. Te kontrole, które są prowadzone na terenie całego kraju sprawdzają czy te autokary są sprawne, czy są prowadzone przez trzeźwych i wypoczętych kierowców - mówił Alvin Gajadhur.

"Na terenach górskich będzie więcej kontroli"

- Co prawda ferie zaczęły się w pięciu województwach, ale systematycznie kolejne województwa będą zaczynały swój okres i potrwa to praktycznie do końca lutego. Przez sześć tygodni będą trwały wzmożone kontrole inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Wiadomo, że w województwach, w których położone są góry będzie więcej nadzoru. Na takie ferie w góry dojeżdżają dzieci ze wszystkich województw - podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego.

narty zima góry pix 1200 2.jpg
Bezpieczne ferie. Zimą góry nie wybaczają błędów

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że "o takie kontrole można poprosić". - Rodzice mogą się zgłosić do wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego z odpowiednio wcześniejszym wyprzedzeniem, gdyż my musimy sobie tę pracę odpowiednio zaplanować. W niektórych województwach są wyznaczone stałe punkty kontroli, na których w określonych dniach i godzinach inspektorzy sprawdzają te pojazdy. (...) Polscy kierowcy są coraz bardziej odpowiedzialni. Również świadomość kierowców autokarów z roku na rok jest większa - zaznaczył.

Największa satysfakcja policjanta

Kom. Robert Opas (Komenda Główna Policji), który również był gościem Polskiego Radia 24 podkreślił, że "priorytetem policji jest to, żeby ferie w Polsce były bezpieczne". - Tych czynników, żeby były bezpieczne jest bardzo wiele. Zaczynając od rodziców, opiekunów jak i same dzieci. Największa satysfakcja będzie wtedy, gdy spojrzymy w statystyki i będziemy zadowoleni ze swojej pracy - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski, Michał Walczyk
Goście: Alvin Gajadhur, Robert Opas
Data emisji: 12.01.2020
Godzina emisji: 14.35

PR24/pb

Zobacz także

Zobacz także