more_horiz
Wiadomości

Kościół w czasie pandemii. Abp Gądecki o zasadach spowiedzi w Wielkim Tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 20:15
- Wytyczne księży biskupów przypominają o wspomnianej w katechizmie możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich, w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba, po rachunku sumienia, zbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności - mówił w orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Audio
  • Orędzie abpa Stanisława Gądeckiego: modlimy się razem o to, aby społeczne skutki epidemii okazały się jak najmniej dotkliwe (Program 1 Polskiego Radia)
Tylko celebransi podczas liturgii będą mogli w niej uczestniczyć bez maseczek
Tylko celebransi podczas liturgii będą mogli w niej uczestniczyć bez maseczek Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Abp Stanisław Gądecki w swoim orędziu zwrócił się do "drogich w Chrystusie braci i sióstr, rodaków w ojczyźnie i na obczyźnie.

- "Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie". Przywołuję te słowa ewangelisty Łukasza, podczas gdy razem z Niedzielą Palmową rozpoczyna się Tydzień zwany Wielkim. Wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa - powiedział arcybiskup.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Kosciol biskupi Episkopat F 1200 fot episkopatpl.jpg
Generowanie lęku i dawanie naiwnych "recept". Episkopat o szkodliwych praktykach w czasie pandemii

Metropolita poznański stwierdził, że "te trzy dni od wieczoru Wielkiego Czwartku do wieczoru Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, są największym świętem naszej chrześcijańskiej wiary". - W tym szczególnym czasie Kościół katolicki w Polsce podziela niepokoje i cierpienia całego społeczeństwa. Z wielkim bólem przyjmujemy wiadomości o chorobie i śmierci osób zakażonych wirusem, umierających w oddaleniu od swoich bliskich - stwierdził.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Arcybiskup Stanisław Gądecki: w czasie epidemii potrzebna jest solidarność

- Modlimy się razem, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy o to, aby społeczne skutki epidemii: kwarantanna, samotność zawieszone zajęcia w szkołach i uczelniach, zatrzymanie życia kulturalnego, spowolnienie gospodarcze, niebezpieczeństwo bankructwa części przedsiębiorstw, widmo recesji, a co za tym idzie utrata miejsc pracy i źródła utrzymania, okazały się jak najmniej dotkliwe -mówił przewodniczący episkopatu.

Wielki Tydzień

Abp Stanisław Gądecki podkreślił, że "tegoroczny Wielki Tydzień, w skutek pandemii, rygorów sanitarnych wprowadzonych przez rząd, będzie inny". - Wyludniły się nasze ulice, opustoszyły kościoły, po raz pierwszy od czasów wojny nie będziemy mogli celebrować wspólnie liturgii paschalnej - stwierdził.

1200_Gądecki_PAP.jpg
Abp Gądecki zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi

- "Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy" - mówił kilka dni temu Franciszek. Podobnie jak uczniów z ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi. Wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem. Wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem - dodał abp Gądecki.

Arcybiskup zaznaczył, że "na tej drodze, na której wierni zostali pozbawieni możliwościowi bezpośredniego dostępu do eucharystii i sakramentów, obudziliśmy się nagle z głodem Eucharystii". - Ci, którzy regularnie uczestniczyli w mszach świętych, a nawet ci, którzy czynili to sporadycznie, poczuli się nieswojo. Wprawdzie mogą przyjmować komunie duchową, ale nie są w stanie, ze względu na rygory sanitarne, uczestniczyć we mszy świętej i komunii sakramentalnej - zauważył.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Abp Gądecki: sumienie to kompas duchowy umieszczony we wnętrzu każdego z nas

- Mogą oglądać i słuchać transmisje telewizyjne i internetowe, pokonując dzięki temu niewidzialny mur, ale to wszystko nie jest w stanie zastąpić bogactwa osobistych spotkań. Nie da się transmitować wiary, nadziei i miłości przekazywanej przez żywą liturgie Kościoła - dodał abp Gądecki.

- Jak w obecnej sytuacji ma wyglądać wielkopostna spowiedź? - pytał retorycznie arcybiskup. - Wytyczne księży biskupów przypominają o wspomnianej w katechizmie możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich, w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba, po rachunku sumienia, zbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznani przy najbliższej sposobności - przypomniał, dodał powołując się na słowa papieża Franciszka, że "w ten sposób od razu wrócisz do łaski Bożej".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock posiłek potrzebujący 1200.jpg
Zbiórki żywności, pomoc dla seniorów i szpitali. Wolontariusze z polskich diecezji pomagają w czasie pandemii

Podziękowania dla tych, którzy pomagają

Abp Stanisław Gądecki podziękował też w orędziu osobom, które w dobie walki z pandemią koronawirusa pomagają innym. - Dziękuję pracownikom służby zdrowia, służbom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo, pracownikom handlu, transportu, służb komunalnych, wszystkim osobom tych zawodów, bez których nasze dzisiejsze życie nie byłoby możliwe - wyliczał.

- Myślę też o pracownikach rządowych i samorządowych, o służbach mundurowych, harcerzach i wolontariuszach, o pracownikach organizacji pożytku publicznego, ośrodków pomocy społecznej, Caritas Polska i Caritas diecezjalnych oraz parafiach i zakonach - podkreślał. 

- Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji. Takie decyzje musie podejmować teraz każdy z nas. Rządzący i politycy wszystkich obozów, aby biorąc pod uwagę prawo, a jednocześnie otaczająca nas rzeczywistość, jednoczyli się w wysiłkach dla dobra społeczeństwa - mówił.

"Nie bądźmy przygnębieni"

Przewodniczący episkopatu dodał, że "obecny czas jest nam dany, ale jednocześnie zadany". - W Kościele modlimy się o to, aby Duch Święty umacniał nas w dobrych decyzjach. "Nie bądźmy przygnębieni, gdyż radość w Panu jest naszą ostoją" - pociesza nas prorok Nehemiasz - podkreślił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kard. Stanisław Dziwisz: słowa "Nie lękajcie się!" nabierają nowego znaczenia

- Wszystkich powierzam opiece naszego Zbawiciela. Tego, który rozbudza prawdziwą siłę życia, która nie jest brakiem problemów, ale pewnością, że jest się kochanym - mówił, dodając, że "wstawiennictwo Matki Najświętszej, Świętego Jana Pawła i patronów naszej ojczyzny pomoże nam godnie odpowiedzieć na wymaganie obecnego czasu".

- Do wszystkich kieruję serdeczne słowa i wyrazy braterskiej więzi. Każdej i każdemu z was życzę błogosławionych, duchowych owoców Wielkiego Tygodnia - zakończył orędzie Abp Stanisław Gądecki.

pkur

Zobacz także

Zobacz także