more_horiz
Wiadomości

Dziesiątki ton sprzętu na walkę z pandemią. Antonow An-225 Mrija przyleci dziś do Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 04:50
Największy samolot świata Antonow An-225 Mrija przyleci dziś do Warszawy. Lądowanie na stołecznym lotnisku ma nastąpić ok. godziny 9.55. Maszyna przywiezie z Chin ładunek zakupiony przez dwie spółki skarbu państwa - KGHM oraz Lotos. Są to przede wszystkim środki ochrony przed koronawirusem oraz sprzęt służący do walki z chorobą COVID-19.
Audio
  • Piotr Chęciński o sprzęcie medycznym, który zostanie przetransportowany do Polski (IAR)
  • Rzecznik lotniska Chopina: jesteśmy gotowi na lądowanie tego samolotu (IAR)
Antonow An-225 Mrija to największy na świecie samolot transportowy
Antonow An-225 Mrija to największy na świecie samolot transportowyFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
PAP samolot Antonov An-255 Mrija 1200.jpg
Największy samolot świata leci do Polski. Transportuje sprzęt na walkę z epidemią

Jak powiedział Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM Piotr Chęciński, samolot będzie w całości wypełniony takim sprzętem. Są to przede wszystkim maseczki typu P2. Obie państwowe firmy zakupiły milion sztuk. Ponadto na pokładzie samolotu jest kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych oraz kilkaset tysięcy przyłbic.

Maszyna powstała pod koniec lat 80. XX wieku w Związku Radzieckim. Została zaprojektowana, by przenosić prom kosmiczny Buran. Dziś lata w barwach ukraińskich. Może zabrać na pokład nawet kadłub Boeinga 737.

volga 1200.jpg
Wielka akcja dostaw sprzętu do Polski. Na Lotnisku Chopina lądują giganty

Pełne przygotowanie lotniska

To jedyna taka maszyna na świecie. Rzecznik lotniska Chopina w Warszawie Piotr Rudzki podkreślił, że lotnisko musiało się przygotować na tę wizytę. Dostosowano procedury dotyczące lądowania i kołowania. Rudzki zapewnił, że lotnisko jest przygotowane do sprawnego rozładunku takiej maszyny.

To pierwsza wizyta Antonowa An-225 w Warszawie, ale trzecia w Polsce. Kilkanaście lat temu maszyna lądowała na lotniskach w Poznaniu i Katowicach.

pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także