more_horiz
Wiadomości

Prezydent: rodzime firmy dostarczą miliony maseczek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 15:06
- Na szczęście mamy w Polsce odpowiedzialny biznes, który nie tylko chce zarabiać, ale czuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, inaugurując projekt "Polskie szwalnie", w ramach którego producenci odzieży będą szyć maseczki ochronne.
Audio
  • Rusza masowa produkcja maseczek w Polsce - poinformował prezydent Andrzej Duda (IAR)
Prezydent Andrzej Duda podczas transmisji konferencji prasowej
Prezydent Andrzej Duda podczas transmisji konferencji prasowejFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Od czwartku obowiązuje w Polsce nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej
  • W ramach akcji "Polskie szwalnie" rodzime firmy będą produkować miliony maseczek na polski rynek oraz na eksport
  • Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wyprodukowane w ramach akcji maseczki szybko się pojawią i będą w przystępnej cenie
  • - Potrzebujemy maseczek dla wszystkich obywateli i cieszę się, że będziemy je wytwarzali w Polsce - powiedział prezydent

Na początku briefingu prezydenta zaprezentowano film, w którym poinformowano o powstaniu projektu "Polska szwalnia".

1200_maseczka_człowiek_PAP.jpg
Na ile wystarczy maseczka tekstylna? Ekspert w dziedzinie immunologii wyjaśnia

200 szwalni, miliony maseczek

Jak podano w spocie, ponad 200 szwalni zostało zorganizowane w "swoistą grupę produkcyjną pod przewodnictwem siedmiu dużych producentów odzieży". 

"Polskie szwalnie wyprodukują kilka milionów sztuk maseczek tygodniowo. Dzięki rozwojowi nowych linii produkcyjnych w Stalowej Woli i dodatkowym zleceniom dla polskich firm z Agencji Rozwoju Przemysłu do końca czerwca powstanie 100 mln maseczek. Korzyści są oczywiste: bezpieczeństwo dla wszystkich, praca dla tysięcy osób" - zapewniono w spocie.

- Dzisiaj potrzebujemy maseczek dla wszystkich obywateli i cieszę się, że będziemy je wytwarzali w Polsce - powiedział prezydent. 

W akcji uczestniczą między innymi polskie koncerny LPP i 4F. 

PAP kontrola autobusu 1200.jpg
"Najpierw pouczenia i edukacja, potem mandaty". Policja o nakazie zakrywania twarzy

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa. Zobacz zmiany w rozporządzeniu

Prezydent podziękował przedstawicielom firm, które biorą udział w projekcie za ich zaangażowanie.

"Mamy w Polsce odpowiedzialnych przedsiębiorców"

- Oczywiście można pozamykać zakłady, zwolnić pracowników i powiedzieć, że mamy roszczenia finansowe, bo nie jestem odpowiedzialny za to, że doszło do kryzysu. Ale na szczęście mamy w Polsce odpowiedzialnych przedsiębiorców, odpowiedzialny biznes, który nie tylko chce zarabiać, ale przede wszystkim czuje odpowiedzialność za funkcjonowanie kraju i za bezpieczeństwo obywateli - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że wyprodukowane w ramach akcji "polskie szwalnie" maseczki ochronne w najbliższym czasie pojawią się na rynku i będą w przystępnej cenie. - Będą w takiej cenie, że nie będą stanowiły problemu dla portfela przeciętnej polskiej rodziny - mówił Duda.

Tanie i powszechnie dostępne

Podkreślił jednocześnie, że maseczki ochronne muszą być powszechnie dostępne. - Wierzę, że dzięki m.in. tej akcji w milionach sztuk te maseczki będą w najbliższym czasie na nasz rynek dostarczane, a po zapełnieniu tego naszego rynku będą dostarczane i na inne rynki - zaznaczył.

dr-Michał-Sutkowski.jpg
Dr Michał Sutkowski: maseczka nie zwalnia z zachowania dystansu dwóch metrów

Według prezydenta dostęp do maseczek ochronnych jest bardzo ważnym aspektem walki z pandemią koronawirusa i ochrony życia.

- Mam nadzieję, że dzięki także tej akcji, dzięki działalności rządu, Agencji Rozwoju Przemysłu, działalności polskich firm, polskich szwalni będziemy mogli szybciej wrócić do normalnego życia - mówił.

Nowe wyzwanie

Andrzej Duda zaznaczył, że w przyszłości trzeba się będzie poważnie zastanowić nad tym, jak powinien być zbudowany rynek wytwarzania odzieży i sprzętu ochronnego dla służb medycznych.

- To jest dzisiaj nowe wyzwanie i jak się przekonaliśmy w ostatnim czasie, jeśli chodzi o globalną gospodarkę, na pewno wiele postaw się tutaj przewartościuje i wiele elementów polityki tutaj będzie przewartościowanych - ocenił.

- Na pewno będziemy musieli tutaj dokonać pewnych korekt w polityce gospodarczej - podkreślił.

paw/

Zobacz także

Zobacz także