more_horiz
Wiadomości

"Poczucie wielkiej krzywdy". Abp Jędraszewski w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 09:40
- Przyczyny i okoliczności tragedii smoleńskiej pozostają niewyjaśnione, dlatego minione 10 lat nie ukoiły bólu wielu nagle opuszczonych - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w Krakowie w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich.
Wieńce złożone przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Wieńce złożone przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na PowązkachFoto: PAP/Mateusz Marek
sarkofag pap_20150410_08V 1200.jpg
10. rocznica pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezes PiS modlił się w katedrze wawelskiej

- Pozostają groby najbliższych, nieliczne osobiste pamiątki po nich odnalezione w smoleńskim lesie, wspomnienia, łzy wzruszenia. Ogromny żal, że 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej znalazła dla siebie tak przerażające przedłużenie. Poczucie wielkiej krzywdy i niesprawiedliwości - mówił metropolita podczas mszy świętej w Katedrze Wawelskiej.

Arcybiskup podkreślił, że bez marszałka Józefa Piłsudskiego i Lecha Kaczyńskiego, którzy spoczywają w krypcie wawelskiej, "współczesna Polska nie mogłaby do końca zrozumieć siebie samej".

Wybicie się Polski na niepodległość jako tajemnica Bożego Miłosierdzia

smoleńsk 1200 pap.jpg
"Tysiące zapłakanych ludzi". Wspomnienie pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu

Metropolita krakowski podkreślił, że te dwie postacie wyznaczają dwie cezury w burzliwej i tragicznej historii Polski. I obie uosabiają niepodległościowe aspiracje Polaków. W związku z przypadającą dzisiaj Niedzielą Bożego Miłosierdzia abp Marek Jędraszewski przypomniał, że wybicie się Polski na niepodległość - na przełomie wieków XIX i XX oraz XX i XXI - zgodnie z objawieniami siostry Faustyny stanowi również tajemnicę Bożego Miłosierdzia.

>>>[ZOBACZ] Katastrofa smoleńska - raport specjalny

W związku z przypadającą dziś Niedzielą Bożego Miłosierdzia arcybiskup nawiązał do postaci św. Siostry Faustyny. Zwrócił uwagę, że w jej Dzienniczku aż dwadzieścia razy pojawiają się nawiązania do Ojczyzny. Duszpasterz określił to jako "niezwykłe świadectwo o Bożym Miłosierdziu" i "przejmujący zapis tego Miłosierdzia w odniesieniu do Polski".

"Polsko, uważaj i oddawaj chwałę Bogu, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia"

Przytoczył fragment Dzienniczka: "Polsko, (...) uważaj i oddawaj chwałę Bogu, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna". - To brzmi jak przesłanie-wzór dla nas, obecnych, w miejscu, gdzie przemawia cała nasza historia, kiedy mowa samej Katedry Wawelskiej łączy się z pokornym powtarzaniem trzech słów, szczególnie drogich naszemu Zbawicielowi: "Jezu, ufam Tobie" - podkreślił metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

We mszy w Katedrze Wawelskiej uczestniczyli: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, była premier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Po jej zakończeniu złożyli kwiaty przy sarkofagach Lecha i Marii Kaczyńskich.

pb

Zobacz także

Zobacz także