more_horiz
Wiadomości

"Ta pomoc służy przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy". Premier o tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 11:00
- Tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy. Ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Premier: nie ma ważniejszego wyzwania przed Europą niż drugi Plan Marshalla (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: facebook.com/@kancelaria.premiera
  • W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera, minister rozwoju oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej
  • Szef rządu zaznaczył, że wszystkie działania rządu od początku epidemii służą celom zdrowotnym, a także zachowaniu miejsc pracy
  • - Zmiany w raportach, które pojawiły się w dużych instytucjach finansowych, świadczą o tym, że Polska prowadzi działania w sposób właściwy - podkreślił premier
1200.jpg
144 nowe przypadki koronawirusa, łącznie ponad 9,5 tys. Zmarło kolejnych 5 osób

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.

Szef rządu podkreślił, że wszystkie działania rządu od początku epidemii służą celom zdrowotnym, zmniejszeniu rozprzestrzeniania koronawirusa, a także zachowaniu miejsc pracy. Dlatego, jak wskazał, trzy tygodnie temu weszła w życie tarcza antykryzysowa. Szef rządu, zdając - jak mówił - sprawozdanie z tego, jak działa ta tarcza oświadczył, że "już dzisiaj mamy 1,5 miliona wniosków".

Kościński tt-1200.jpg
Minister finansów: środki na nową tarczę będą pochodzić z rynku krajowego

"Te 1,5 miliona wniosków to tak jakby 1,5 miliona miejsc pracy"

- Śmiało można powiedzieć, że te 1,5 miliona wniosków to tak jakby 1,5 miliona miejsc pracy - mówił. Mateusz Morawiecki ocenił, że "ta pomoc jest oczywiście trudna, ale ona jest konieczna". - Jednak musimy wszystkie nasze działania równoważyć względem rynków finansowych, względem tego w jaki sposób pozycja Polski jest postrzegana na tych rynkach - zaznaczył.

W tym kontekście premier wskazał, że ostatnie zmiany na rynku obligacji, "zmiany w postrzeganiu Polski i w raportach, które pojawiły się w dużych instytucjach finansowych świadczą o tym, że Polska prowadzi działania w sposób właściwy".

- Jeden z raportów jednej z bardzo dużych instytucji zachodnich mówi o tym, że Polska na ratowanie miejsc pracy przeznaczyła jeden z najwyższych procentów PKB, jeden z największych możliwych poziomów finansowania ze wszystkich państw europejskich - podkreślił premier. - Nasza tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy - dodał Mateusz Morawiecki.

Cel: odzyskać dawne tempo działania

- Cieszy nas to, że według raportów najważniejszych instytucji międzynarodowych, Polska angażuje jeden z najwyższych procentów PKB w ratowanie miejsc pracy, w ratowanie przedsiębiorców - mówił podczas konferencji w KPRM premier.

1200_premier_TT.jpg
UniCredit chwali działania Polski. Najlepiej w regionie zadbała o utrzymanie miejsc pracy

Jak dodał, "chcielibyśmy, żeby machina gospodarcza, która zacięła się tych kilka tygodni temu na skutek koronawirusa, odzyskała dawne tempo działania i wszystkie nasze wysiłki zmierzają właśnie dokładnie w tym kierunku".

- Nie da się uniknąć sztormu, ale chcemy, żeby przez te bardzo trudne, burzliwe czasy polskie firmy, polscy pracownicy przeszli możliwie bezpiecznie - powiedział Mateusz Morawiecki i zaznaczył, że temu służą działania państwa polskiego dotyczące rynku finansowego, przedsiębiorstw, gospodarki realnej, miejsc pracy i pracowników.

- We współpracy z partnerami społecznymi będziemy robili wszystko, żeby ocalić jak najwięcej miejsc pracy i odtworzyć nowe miejsca pracy w nowej sytuacji gospodarczej, w nowej rzeczywistości gospodarczej, w której, mam nadzieję, już wkrótce odnajdziemy się po zwalczeniu głównej fali epidemii koronawirusa - mówił szef rządu.

Premier: to dopiero pierwszy krok w maratonie

Premier poinformował, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen "o elastyczności instrumentów przeznaczanych na ratowanie miejsc pracy". - Przede wszystkim apelowałem również o nowe środki, bo zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie nasze działania dzisiaj są bardzo potrzebne, ale to jest dopiero pierwszy krok, pierwszy może kilometr w maratonie - zaznaczył.

Jego zdaniem, czeka nas na pewno długa droga do wypracowania "najbardziej odpowiedniej polityki gospodarczej, która pozwoli również za pół roku, za rok, za dwa lata uratować miejsca pracy, odtworzyć je w nowym kształcie".

Mateusz Morawiecki podkreślił, że konieczne jest zreorganizowanie porządku gospodarczego w Europie. - O tym rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej, o tym za godzinę będę rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem - powiedział.

firma-1200-sh.jpg
I małe, i duże firmy zamierzają korzystać z tarczy antykryzysowej

Oświadczył, że "nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż, można powiedzieć, drugi plan Marshalla". - Plan Marshalla na miarę XXI w. to plan, który ma pozwolić nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie - podkreślił premier.

Nowe przypadki COVID-19 w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 144 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Z powodu choroby COVID-19 zmarło kolejnych 5 osób.

Made with Flourish
zamknięty lokal restauracja koronawirus free shutter 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa w działaniu. Kolejne firmy dostaną "postojowe"

Testy laboratoryjne potwierdziły łącznie 9737 zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zmarło 385 osób, a 1133 wyzdrowiały.

Jest zakontraktowanych 103 mln maseczek medycznych, 33 mln masek z filtrami, 6,6 mln środków ochrony oczu, 3,5 mln kombinezonów ochronnych i blisko 60 mln rękawic ochronnych (opr. Maria Samczuk/PAP) Jest zakontraktowanych 103 mln maseczek medycznych, 33 mln masek z filtrami, 6,6 mln środków ochrony oczu, 3,5 mln kombinezonów ochronnych i blisko 60 mln rękawic ochronnych (opr. Maria Samczuk/PAP)

pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także