more_horiz
Wiadomości

Jadwiga Emilewicz: do piątku kolejne propozycje rozwiązań tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 11:15
Luzowanie reguły finansowej w samorządach, przeciwdziałanie przejęciu polskich firm przez zagraniczne fundusze, zmiany w prawie pracy mające pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku - to nowe propozycje rządu, które zapowiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Minister rozwoju Jadwiga EmilewiczFoto: twitter.com/@MinRozwoju

kraków rynek główny knajpy harris piano free shutter 1200.jpg
Rusza odmrażanie gospodarki. Emilewicz: o kolejnych etapach zdecyduje minister zdrowia

- Chcemy, by przez te burzliwe czasy polscy pracownicy przeszli bezpiecznie. Temu służą działania państwa polskiego chroniące miejsca pracy i naszych pracowników. Zrobimy wszystko, by ocalić miejsca pracy i odnaleźć się w nowej rzeczywistości - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

We wtorek odbyła się wspólna konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.

Przeciwdziałanie przejęciu firm

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że do piątku będą kolejne propozycje rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej. Jak powiedziała, wśród nowych propozycji rządu ma się znaleźć rozwiązanie, zapewniające "dbałość o to, aby polskie firmy, które były z mozołem budowane przez 30 lat, nie stały się tanim łupem, w tej trudnej sytuacji".

- Nie chcemy, aby firmy z polskim kapitałem były dziś przejmowane w łatwy sposób, ponieważ ich wycena - jeśli są to spółki giełdowe - jest bardzo niska, aby mogły po nie sięgnąć w łatwy sposób fundusze zagraniczne. Dlatego proponujemy i takie, bardzo istotne, ważne dla firmy rozwiązania - powiedziała wicepremier.

Dodała, że trwają analizy rynku, by nie spadło tętno polskiej gospodarki. Przewidziano także 270 milionów złotych na fundusz dopłat do BGK.

emilewicz 1200 twitter.jpg
Jadwiga Emilewicz: z powodu epidemii gospodarka traci 7 mld zł dziennie

- Luzujemy regułę finansową w samorządach, co druga, a nie co czwarta złotówka będzie trafiać do budżetów samorządów - zapowiedziała Emilewicz.

Jak wyjaśniła wicepremier, dodatkowe rozwiązania to m.in. zmiany w zakresie Prawa Zamówień Publicznych. - Będziemy starali się odblokować Krajową Izbę Odwoławczą. Podejmiemy działania, żeby firmy, które mają polski kapitał, nie były przejmowane oraz proponujemy wsparcie budżetów samorządów.

Ze Skarbu Państwa do budżetu samorządów

- Zdajemy sobie sprawę, że one dziś także mają mniejsze wpływy z tytułów podatkowych: podatków PIT, CIT, wpływów z podatków od nieruchomości, rolnych, leśnych, także te gminy uzdrowiskowe, które opłat swoich dziś nie pobierają. Luzujemy regułę finansową w samorządach, będą one (...) mogły się w tym trudnym roku oraz w kolejnym zadłużać. Ten bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny - tłumaczyła Emilewicz.

Jak przekazała wicepremier, dodatkowo "wprowadzamy zmianę, dzięki której co druga, a nie co czwarta złotówka - jak to ma miejsce dziś z tytułu dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa - będzie trafiać do budżetu samorządów".

"To największe rozwiązania, które w tym pakiecie proponujemy. Będą także zmiany w zakresie prawa pracy, które jeszcze w większym stopniu ułatwią skorzystanie z rozwiązań, które już dziś są dostępne, takich jak postojowe czy dopłaty do wynagrodzeń, to większe uelastycznienie, które ma pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku" - powiedziała Emilewicz.

pg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także