more_horiz
Wiadomości

Szef MON: biało-czerwone barwy to symbole patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 13:29
Minister obrony Mariusz Błaszczak oddał hołd Wojciechowi Korfentemu w 99 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Przy okazji rocznicy szef MON mówił o znaczeniu Dnia Flagi, który dziś obchodzimy. 
Audio
  • Mariusz Błaszczak o Dniu Flagi i działaniach wojska w czasie koronawirusa (IAR)
  • Mariusz Błaszczak o Dniu Flagi i działaniach wojska w czasie koronawirusa (IAR)
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
Minister obrony narodowej Mariusz BłaszczakFoto: PAP/Leszek Szymański

duda_1200 (3).jpg
Prezydent wziął udział w uroczystym podniesieniu flagi na Zamku Królewskim

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że biało-czerwone barwy to symbole patriotyzmu. Jak mówił barwy te towarzyszą nam i towarzyszyły przy ważnych historycznych momentach. - Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami - apelował szef MON.

Minister odniósł się też do bieżącej działalności resortu obrony i wojska. Mariusz Błaszczak poinformował, że codziennie odbywa odprawy w formie telekonferencji z dowódcami, którzy koordynują zaangażowanie poszczególnych jednostek w walkę z koronawirusem.

Do działań każdego dnia kierowanych jest około 9 tysięcy mundurowych. Wykonują oni zadania zarówno na granicach kraju w ramach kontroli na przywróconych z powodu epidemii przejściach, jak i na terenie kraju. Chodzi między innymi o wsparcie policji w patrolowaniu miejsc publicznych czy kontrolę osób przebywających na kwarantannie. Wojsko wspiera również pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Żołnierze obrony terytorialnej tego typu działania wykonują w 15 województwach.

Mobilne punkty testowania

Od poniedziałku żołnierze WOT rozpoczną kolejną akcję. Tym razem uruchomią pięć mobilnych punktów określanych jako "Test and Go". Na polecenie lokalnych służb sanitarnych żołnierze będą pobierać próbki do badań. Pierwszy punkt zostanie uruchomiony w Krotoszynie i będzie obsługiwany przez żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady OT.

dzien flagi 1200.jpg
Święto Dnia Flagi i Polonii. Iluminacje i uroczystości

Do pobrania próbek kierowane będą osoby wskazane przez stację sanitarno-epidemiologiczną na wniosek wojewody. Osoby takie będą musiały odpowiedzieć na pytania w ankiecie i przejść kwalifikację, na podstawie której otrzymają skierowanie do badania.

Sam wymaz zostanie pobrany po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Do "Test ang Go" będą mogły również zgłosić się osoby, które mają objawy koronawirusa - gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, utratę smaku i węchu.

pkur

Zobacz także

Zobacz także