more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: apeluję o trzymanie się reguł sanitarnych, bardzo dużo zależy od nas

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 13:42
- Apeluję o ścisłe trzymanie się reguł sanitarnych. W zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych nie może być czynnej poczekalni, umawiajmy się na konkretną godzinę, bo przecież od nas zależy bardzo dużo - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Łukasz Szumowski
Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, restauracje, bary i kawiarnie, ale w odpowiednim reżimie sanitarnym.

iii etap 663.jpg
Premier: od 18 maja mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne

Łukasz Szumowski zwracał uwagę na konieczność zachowania reżimu sanitarnego mimo poluzowania kolejnych obostrzeń. - Apeluję o ścisłe trzymanie się reguł, które jasno określają, by np. w zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych nie siedzieć i czekać w tłumie obcych osób. Umawiajmy się na konkretną godzinę - powiedział minister zdrowia.

"Informacje o masowych wyjazdach letnich do dwóch tygodni"

- Bardzo dużo zależy od nas. Bardzo dużo zależy od tego, jak będziemy funkcjonowali, aby żaden medyk nie musiał podejmować decyzji, kto ma żyć, a kto nie będzie miał dostępu do respiratora. Zachowujmy się tak, aby nie było sytuacji, gdzie pacjenci w szpitalach zakaźnych leżą pokotem na korytarzach, a respiratory są wstawiane również do hal i tymczasowo zbudowanych szpitali. Tego uniknęliśmy i mam nadzieję, że nigdy taka sytuacja w Polsce nie będzie miała miejsca - powiedział Łukasz Szumowski.

East News koronawirus karetka 7 1200.jpg
W Polsce wyzdrowiało już blisko 6,5 tys. osób. Kolejne nowe zakażenia i zgony

Minister pytany, kiedy zostaną podjęte decyzje w sprawie zorganizowanych wyjazdów letnich dzieci i młodzieży, odparł, że ze strony medycznej Ministerstwo Zdrowia potrzebuje mieć pewność, że "parametry epidemiczne spadają".

- Myślę, że informacje na ten temat będziemy mogli przekazać od tygodnia do dwóch, jeśli będziemy mieć pewność, że idziemy w dobrym kierunku - poinformował Łukasz Szumowski.

bb

Zobacz także

Zobacz także