more_horiz
Wiadomości

Prostytucja oraz handel ludźmi. Jest akt oskarżenia przeciwko Kadirowi D.

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 07:28
- Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Bułgarii Kadirowi D. oskarżonemu o czerpanie korzyści z prostytucji oraz handel ludźmi - powiedziała w środę PAP rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

Hoss 1200 pap.jpg
"Hoss" wyjdzie z aresztu? Jest decyzja sądu ws. "króla mafii wnuczkowej"

Jak poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej, akt oskarżenia przeciwko Kadirowi D. do Sądu Okręgowego w Gdańsku skierował Pomorski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. - Prokurator oskarżył Kadira D. o handel ludźmi oraz o czerpanie korzyści z prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - przekazała prokurator, dodając, że czyny zarzucane oskarżonemu zagrożone są karą do 15 lat więzienia.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jan Holoubek: to historia warta każdych pieniędzy

- W toku postępowania prowadzonego wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Operacyjno-Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, prokurator ustalił, że w okresie od lipca 2013 roku do września 2014 roku grupa powiązanych rodzinnie i towarzysko mężczyzn narodowości bułgarskiej: Pavel P., Sasho S. oraz Kadir D., czerpała korzyści z nierządu uprawianego przez dwie obywatelki Bułgarii oraz Polkę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - tłumaczyła.

Nadzorca wykorzystywanych kobiet

Wskazała, że proceder był tak zorganizowany, że jednemu mężczyźnie podlegała jedna kobieta - przy czym zamieszkiwali oni wspólnie. - Zysk z prostytucji przydrożnej w większej części lub w całości pobierał "opiekun". Pieniądze były przeznaczane w części na opłacenie wynajętego lokalu, wyżywienie i inne potrzeby życiowe, a w części były do dyspozycji mężczyzn - podała.

Zaznaczyła również, że Kadir D. pełnił wiodącą rolę w procederze zarówno czerpania korzyści z uprawiania prostytucji przez kobiety, jak i wykorzystania jednej pokrzywdzonej - obywatelki Bułgarii w ramach przestępstwa handlu ludźmi. - Oskarżony był głównym "opiekunem" i nadzorcą wykorzystywanych kobiet, które przekazywał pod opiekę syna - Sasho S. lub brata - Pavla P., kiedy sam nie mógł sprawować nad nimi bezpośredniej kontroli - podkreśliła.

"Stosował przemoc i znieważał"

- Kadir D. z użyciem przemocy dyscyplinował kobiety i pobierał od nich zarobione pieniądze. Za nieposłuszeństwo stosował wobec nich przemoc i znieważał je. W stosunku do jednej z kobiet - obywatelki Bułgarii - w związku z zarabianiem przez nią najniższych kwot głodził ją i straszył pozbawieniem życia. Z ustaleń śledztwa wynika, że Kadir D. wykorzystywał jej krytyczne położenie i stan bezradności, ponieważ kobieta nie władała językiem polskim i nie posiadając środków finansowych, nie miała możliwości powrotu do ojczystego kraju - dodała.

Prokurator przekazała, że Kadir D. został zatrzymany w grudniu 2019 roku w Bułgarii, a następnie przetransportowany do Polski.

- Skierowany przeciwko Kadirowi D. akt oskarżenia jest drugim z kolei w tej sprawie. Pod koniec 2016 roku na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku skazano już jednego z obywateli Bułgarii Sasho S. na karę 3 lat pozbawienia wolności i karę grzywny w wysokości 6 tysięcy złotych - wyjawiła.

dn

Zobacz także

Zobacz także