more_horiz
Wiadomości

Bosak wyprzedził Biedronia i Kosiniaka-Kamysza. Trzeci wynik Hołowni

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 21:39
Według sondażu late poll Ipsos, przeprowadzonego w 90 procentach komisji wyborczych, trzeci wynik w wyborach prezydenckich uzyskał bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia (14 proc.), który wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (6,9 proc.). To jedyni kandydaci, którzy poza liderami sondażu - Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim - przekroczyli próg 3 proc. poparcia.
Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak
Szymon Hołownia i Krzysztof BosakFoto: PAP/Leszek Szymański, PAP/Rafał Guz

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. Andrzej Duda uzyskał 42,9 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 30,3 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos.

1200_Duda_PAP.jpg
"Dziękuję i gratuluję kontrkandydatom". Andrzej Duda zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich

Szymon Hołownia: wynik marzeń

- Czy to jest wynik moich marzeń? Tak, to jest wynik moich marzeń. Myślę, że nikt, kiedy sześć miesięcy temu zaczynaliśmy tę drogę, nie pomyślałby, że to jest w ogóle możliwe, by przekonać, bo z tych statystyk - a myślę, że one jeszcze urosną, jak się zacznie zliczać głosy też te z zagranicy, korespondencyjne (...) one mogą dojechać jeszcze do 15-18 proc. - wynika, że przekonaliśmy 2,5 mln ludzi - powiedział Szymon Hołownia.

- Mam w sobie gotowość i siłę do tego, by stanąć teraz na czele ruchu, który poprowadzi tę całą energię i siłę, to wszystko, co się w nas urodziło dalej - oświadczył Szymon Hołownia na wieczorze wyborczym. Zapewniał zwracając się do swoich sympatyków, że "pójdziemy dalej i będziemy załatwiali sprawy, które są dla nas ważne". Podkreślał, że najważniejsze są: zielona, solidarna i bezpieczna Polska oraz silne wspólnoty samorządowe.

Druga tura

trzaskowski 1200 pap (5).jpg
"Stańmy do debaty". Rafał Trzaskowski apeluje do Andrzeja Dudy

Szymon Hołownia zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielami jego ruchu z całej Polski, by skonsultować "zachowanie przed drugą turą".

- Moja intuicja na dziś jest taka, że powinniśmy przed tym, który będzie reprezentował w II turze tę część, z którą można wiązać jakieś nadzieje dla Polski, położyć ważne dla nas problemy - oświadczył.

- By zadać pytanie, czy są to też jego postulaty, czy jest mu z nimi po drodze, czy jest w stanie je realizować  - dodał. - Jeżeli odpowie twierdząco, to będzie wskazówka dla wielu z nas - ocenił.

Zaznaczył też, że każdy z przedstawicieli jego ruchu powinien podjąć samodzielną decyzję oddając głos w II turze. Zapowiedział, że poinformuje na kogo sam będzie głosował.

- Jesteśmy ruchem wolnych ludzi, a nie partią polityczną, w której obowiązuje dyscyplina głosowania - oświadczył.

PAP Andrzej Duda wybory 33 1200.jpg
"Polacy pokazali, że chcą Polski wysokich aspiracji i rozwoju". Premier o wynikach I tury wyborów

"Niebywały sukces"

"Wspaniały rezultat! To blisko 1,5 mln Polaków, które zaufało naszemu kandydatowi." - przekazał z kolei sztab Krzysztofa Bosaka i podziękował za każdy głos. Podkreślono, że "tak wysoki wynik przy rekordowej frekwencji to niebywały sukces".

- Wydaje się, że jesteśmy w historycznej chwili. Te wyniki, których nikt nie prognozował, to wyniki zapowiadające prawdziwą polityczną zmianę, jaka zaczęła się na polskiej scenie politycznej. Konfederacja stała się trzecią siłą w Polsce – oświadczył Krzysztof Bosak podczas wieczoru wyborczego w Warszawie.

Według niego baza wyborców tej formacji dzięki pracy w ostatnich miesiącach bardzo się poszerzyła.

Posłuchaj
00:29 baza.mp3 Krzysztof Bosak o rosnącej bazie wyborców Konfederacji (IAR)

 

- Dziś te siły, z którymi walczymy, którym rzuciliśmy rękawice – siły głównego nurtu - wydają się silne, wydają się wielkie. Ale tak naprawdę oni już wiedzą, że są kolosem na glinianych nogach. Na dwóch nogach. Nazwy tych dwóch nóg to PiS i Platforma – oświadczył polityk. - To jest kolos na glinianych nogach, a nową rodzącą się prawdziwą siłą jest Konfederacja – oświadczył.

Bez poparcia

Liderzy Konfederacji zachęcili swoich sympatyków do głosowania zgodnie z własnym sumieniem i rozumem w II turze wyborów.

East News głosowanie wybory 2020 1200.jpg
Wybory prezydenckie 2020. Wiemy, gdzie frekwencja była najwyższa

"Informujemy jednocześnie, że Konfederacja nie udziela poparcia żadnemu z kandydatów na urząd Prezydenta RP, którzy będą rywalizować w drugiej turze wyborów prezydenckich" - oświadczyli politycy Konfederacji.

W lokalach i korespondencyjnie

Głosowanie w wyborach prezydenckich zakończyło się w niedzielę o godzinie 21.00. Od godz. 7.00 Polacy wybierali prezydenta spośród jedenastu kandydatów.

Wybory prezydenckie odbywały się w formie mieszanej – tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych lub osób przebywających na kwarantannie. W lokalach wyborczych obowiązywały specjalne zasady sanitarne.


Wyniki I tury wyborów prezydenckich (źródło: PolskieRadio24.pl) Wyniki I tury wyborów prezydenckich (źródło: PolskieRadio24.pl)Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak informował w piątek, że oficjalne wyniki głosowania zostaną podane we wtorek, najpóźniej w środę.

fc

Zobacz także

Zobacz także