more_horiz
Wiadomości

Zyskają rodziny i branża. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym trafi na biurko prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 17:43
Po południu Sejm przyjął część poprawek Senatu do nowego prawa. Przewiduje ono przyznanie świadczenia w formie bonu w wysokości 500 złotych na każde dziecko. Dzieci niepełnosprawne otrzymają dwa razy więcej - tysiąc złotych, ta kwota może pomóc w sfinansowaniu na przykład turnusu rehabilitacyjnego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Posłuchaj

00:51 bon11.mp3 Sejm przyjął część poprawek Senatu do nowego prawa. Przewiduje ono przyznanie świadczenia w formie bonu w wysokości 500 złotych na każde dziecko. O szczegółach Karol Darmoros (IAR)

Bon - przyznawany w formie elektronicznej - ma być przeznaczony na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych na terenie Polski. Senat chciał poszerzenia grona odbiorców bonu o emerytów i rencistów. Jednak ta poprawka nie uzyskała poparcia Sejmu. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem senackiej poprawki, która zakłada, że bonem zostaną objęte dzieci rodziców pracujących za granicą. 

wakacje free1200.jpg
Polski Bon Turystyczny. Sprawdź, od kiedy najprawdopodobniej będzie można z niego korzystać

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500+. Świadczenie w formie bonu - w wysokości 500 zł - będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500+ oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Czytaj także:

Bon turystyczny to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 r.

paw/

Zobacz także

Zobacz także