more_horiz
Wiadomości

"Takie myślenie jest błędne". Prof. Antczak ostrzega przed lekceważeniem obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 14:47
- Mamy niewielki arsenał środków do walki z koronawirusem i musimy z niego korzystać. Ryzyko zakażenia nadal dotyczy wszystkich - powiedział przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.
Tłumy turystów na Krupówkach w Zakopanem
Tłumy turystów na Krupówkach w ZakopanemFoto: PAP/Grzegorz Momot

- Nie mamy jeszcze szczepionki, ani skutecznego leku na COVID-19, pozostaje nam, więc stosowanie środków zaradczych. Są to: zachowywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i dezynfekcja rąk. Na lockdown trudno będzie sobie już pozwolić, bo jest to rozwiązanie kosztowne - powiedział prof. Antczak.

Od soboty obowiązują dodatkowe rygory w 19 powiatach. Rozporządzenie w tej sprawie zakłada wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców.

Czytaj więcej
covid maseczka pap 1200.jpg
MZ: wyzdrowiało prawie 36,5 tysiąca pacjentów zakażonych koronawirusem. Ponad 800 nowych zakażeń

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób - jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

"Błędne myślenie"

- Sytuacja jest bardzo różna w różnych regionach Polski i stąd te ograniczenia - powiedział prof. Antczak. Jego zdaniem, "zbyt wcześnie w Polsce pozwolono zdjąć maski i nie dochowano dostatecznej staranności, jeśli chodzi o dystansowanie społeczne".

- Spowodowało to myślenie, że choroba nie jest straszna i nas nie dotyczy, bo nikt w naszym otoczeniu nie umarł. Takie myślenie jest błędne, musimy pamiętać, że zachorować może każdy z nas - powiedział prof. Antczak.

Czytaj więcej
shutterstock koronawirus free covid-19 polska test pandemia 1200.jpg
GIS zapowiada wzmożone kontrole w czerwonych i żółtych strefach zagrożenia. To reakcja na wzrost zakażeń

Profesor przypomina, że wprawdzie największe ryzyko zgonu dotyczy osób 59 plus, to jednak także u osób młodszych choroba może mieć różny przebieg. Zwraca również uwagę, że osoby młode mogą zarazić innych. - Nie jesteśmy izolowanymi wyspami. Warto uzmysłowić sobie, że zakażony młody człowiek, który nawet o tym nie wie, może zarazić swoją babcię, dziadka czy rodziców i doprowadzić do ich zgonu - powiedział prof. Antczak.

"Przeciwwskazań do noszenia maseczek praktycznie nie ma"

Zdaniem profesora, nadal niebezpieczne jest branie udziału w imprezach masowych czy uczestniczenie w weselach. - Są na to dowody epidemiologiczne, że do zakażeń dochodzi tam, gdzie jest dużo ludzi - powiedział.

- Wesela, z epidemiologicznego punktu widzenia, nie powinny się w ogóle odbywać, a jeśli już, to powinny być znacznie ograniczone. Kiedy pije się alkohol, zbliża się do siebie, tańczy to takie zachowanie sprzyja zakażeniu koronawirusem - dodał.

Tym, którzy nie chcą zrezygnować z organizowania przyjęcia weselnego, profesor doradza ograniczenie liczby gości i czasu trwania przyjęcia. W miarę możliwości należy zadbać chociaż o częste wietrzenie pomieszczeń i zachowanie dystansu społecznego. - Ograniczenie do 50 osób jest słuszne. Jeżeli nie zastosujemy się do zaleceń, będziemy mieli rozwój epidemii - powiedział prof. Antczak.

Zobacz także: zasady ochrony przed koronawirusem

Źródło: TVP Info

Profesor przestrzega również przed rezygnowaniem z noszenia maseczek. - Ci, którzy plotą androny, mówiąc, że nosić maseczek nie trzeba lub że szkodzą one zdrowiu, robią po prostu złą robotę - powiedział. Noszenie maseczek to jeden ze sposobów zapobiegania szerzeniu się epidemii. - Przeciwwskazań do noszenia maseczek praktycznie nie ma. Jestem pulmonologiem i zaświadczenia o zwolnieniu z noszenia maseczki do tej pory żadnemu pacjentowi jeszcze nie wydałem - zaznaczył.

Dodał, że nawet choroby obturacyjne układu oddechowego nie są przeciwwskazaniem do noszenia maseczek. - Maseczka chirurgiczna może powodować pewien dyskomfort, ale nie utrudnia wentylacji - powiedział.

"Przepisy to nie wymysł, tylko konieczność"

Zdaniem profesora, sankcje dla osób, które nie przestrzegają przepisów powinny być zaostrzone. - Nie jest to wyłącznie osobista sprawa, ale dotyczy bezpieczeństwa nas wszystkich - powiedział.

Czytaj więcej
1200_Szumowski_PAP.jpg
W najbliższych dnia liczba zakażeń będzie większa. Minister zdrowia wyjaśnia dlaczego

Dodał, że Polacy powinni brać przykład z Włochów, którzy "odrobili lekcję z pandemii, bo pamiętają upiorne chwile z Bergamo, gdzie ciała zmarłych na COVID-19 trzeba było wywozić ciężarówkami z miasta, gdyż brakowało miejsca na lokalnych cmentarzach".

- Tam kultura zachowania jest zupełnie inna, widać, że ludzie zrozumieli, że trzeba przestrzegać przepisów, bo nie jest to niczyj wymysł, a konieczność - powiedział.

jp

Zobacz także

Zobacz także