more_horiz
Wiadomości

Premier: suwerenna Białoruś to kwestia polskiej racji stanu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 20:20
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w sesji Q&A (pytania i odpowiedzi) na jego profilu na Facebooku. W rozmowie z internautami szef rządu stwierdził, że suwerenna Białoruś jest polską racją stanu.
Swiatłana Cichanouska i premier Mateusz Morawiecki
Swiatłana Cichanouska i premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Na wstępie sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, podczas której odpowiadał na pytania internautów, szef rządu mówił, że ze względu na wagę kwestii suwerenności naszego sąsiada - jak ujął - intensywnie poruszał temat sytuacji na Białorusi w rozmowach z przywódcami państw UE. Mateusz Morawiecki dodał, że dziś rozmawiał o tym także ze Swiatłaną Cichanouską - symbolem białoruskiej opozycji.

Mateusz Morawiecki Swiatłana Cichanouska pap 1200.jpg
Premier przekazał Swiatłanie Cichanouskiej symboliczne klucze do nowej siedziby Domu Białoruskiego

Premier o rozmowie z Cichanouską

Posłuchaj
00:26 Premier Cichanouska IAR.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o Swiatłanie Cichanouskiej i sytuacji na Białorusi (IAR)

- Rano spotkałem się z panią Swiatłaną Cichanouską, która była konkurentką pana Łukaszenki w wyborach. Te wybory, jak wiemy doskonale, były sfałszowane. W związku z tym domagamy się ich powtórzenia i uczciwego przeprowadzenia wyborów pod nadzorem międzynarodowych instytucji - mówił szef rządu.

- To bardzo ważne dla zapewnienia stabilności za naszą wschodnią granicą, a więc również bardzo ważne dla Polski - dodał Mateusz Morawiecki.

Rozszerzenie sankcji na Białoruś

Premier był pytany podczas sesji Q&A na Facebooku o to, jakie - jego zdaniem - stanowisko zajmą Niemcy wobec sprawy gazociągu Nord Steam 2 w związku ze sprawą próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i czy jest szansa na wspólne stanowisko UE dot. nałożenia sankcji na Rosję.

rau cicha 1200 twitt.jpg
Pełna zgodność poglądów w kwestiach fundamentalnych. Szef MSZ spotkał się z Swiatłaną Cichanouską

- Do tej pory te sankcje był w sposób jednolity uzgadniane, ale teraz na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej na pewno ten temat zostanie podniesiony. Ja wam obiecuję, sam ten temat bardzo jednoznacznie podniosę, bo uważam, że mordowanie przeciwników politycznych to jest coś tak niewyobrażalnego, że przywodzi na myśl najgorsze czasy i nie możemy tego tolerować w najmniejszym stopniu - powiedział Mateusz Morawiecki

- Dlatego, kiedy dowiedziałem się, że specjaliści niemieccy sami stwierdzili, że pan Nawalny został otruty nowiczokiem, a nowiczoka mają tylko Rosjanie, uważam, że już więcej dowodów nie potrzebujemy, powinniśmy nałożyć na pewno sankcje daleko idące zarówno w kontekście Białorusi, na szerszą listę osób - nie tylko te 20, o których pierwotnie rozmawialiśmy, i także rozmawiać o sankcjach w kontekście Rosji - dodał szef rządu.

Premier podkreślił, że sprawa Białorusi była także tematem jego wieczornej rozmowy z kilkunastoma przywódcami Unii Europejskiej.

Czytaj więcej:

Szef polskiego rządu brał udział w wideokonferencji z unijnymi przywódcami. Jak informował rzecznik rządu Piotr Müller, była to część konsultacji przed zaplanowanym na 14 września szczytem Unia Europejska-Chiny oraz nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej, które odbędzie się 24 i 25 września.

jmo

Zobacz także

Zobacz także