Czy Marek Jurek chciałby zostać nowym RPO? Wiemy, co powiedział na ten temat

2020-09-15, 11:50

Czy Marek Jurek chciałby zostać nowym RPO? Wiemy, co powiedział na ten temat
- Każdego rzecznika zachęcam do dobrych kontaktów z każdym z ugrupowań politycznych - podkreślił Marek Jurek. Foto: East News/Jacek Domiński

- Tego życzyłoby sobie wielu ludzi, których cenię. Ja w tej sprawie nie toczyłem ani żadnych rozmów z politykami, ani nikt do mnie w tej sprawie się nie zwracał - powiedział Marek Jurek na antenie RMF FM, odpowiadając na pytanie o kwestię swojej ewentualnej kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Powiązany Artykuł

Marcin Romanowski PAP-1200.jpg
"Nie ma miejsca na łamanie wolności mediów". Wiceminister sprawiedliwości wezwał RPO do obrony Jedlińskiego

Robert Mazurek zapytał gościa, co odpowiedziałby, gdyby jacyś politycy bądź partia, chcieli zgłosić jego kandydaturę na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj także:

- Zapytam ich o ich intencje i wtedy odpowiem. Jestem gotów rozmawiać na temat tego, czego bym oczekiwał od tego stanowiska. (...) Nie będę korzystał z tej szansy medialnej, ale bardzo dziękuję za zainteresowanie - dodał.

- Każdego rzecznika zachęcam do dobrych kontaktów z każdym z ugrupowań politycznych. Po to, żeby wyjaśniał każdemu swoje stanowisko i wziął pod uwagę zdanie każdego obozu politycznego - tłumaczył były marszałek Sejmu.

***

9 września upłynęła pięcioletnia kadencja RPO. Kandydatury na następcę Adama Bodnara posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wspartą przez ponad 500 organizacji społecznych.

Oznacza to, że Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest jedyną formalnie zgłoszoną osobą na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Polska i Konfederacja nie zgłosiły swojego kandydata.

Zgodnie z ustawą o RPO dotychczasowy rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez swego następcę. Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

rmf24.pl/PAP
pb

Polecane

Wróć do strony głównej