more_horiz
Wiadomości

Niedługo znów przestawimy zegarki. 84 proc. obywateli UE przeciw zmianie czasu na zimowy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:45
Już niedługo będziemy mogli pospać dłużej i przestawimy zegarki - lub przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 25 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ilya.K/shutterstock

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

Przestawianie zegarków związane jest ze zmianą czasu. Poprzednia, z czasu zimowego na letni, nastąpiła w ostatni weekend marca. W nocy z soboty 28 na niedzielę 29 marca przestawialiśmy zegarki, chociaż w większości przypadków przestawiły się one same, z godziny 2 na 3.

jesień słońce stock 1200.jpg
We wtorek początek astronomicznej jesieni. Na niebie będzie można podziwiać kilka zjawisk

Skutki zmian czasu

We wrześniu 2018 roku Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu.

Zasadność zmiany czasu bywa dziś jednak kwestionowana. Szkodliwe dla rynku wewnętrznego Unii Europejskiej byłoby nieskoordynowanie zmiany czasu w poszczególnych krajach, dlatego zaprzestanie stosowania tego mechanizmu powinno objąć wszystkie państwa wspólnoty.

Dr n. med. Dorota Wołyńczyk-Gmaj, psychiatra i specjalista ds. zaburzeń snu podkreślała jednak, że nauka nie jest jednoznaczna w kwestii wpływu zmiany czasu na zdrowie. - Wyniki badań są sprzeczne lub wykluczające się. Wynika to z faktu, że badania są prowadzone na różnych grupach, w różnych krajach leżących na różnych szerokościach geograficznych, i różne są metodologie tych badań. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, jak zmiana wpływa na stan zdrowia człowieka - mówiła.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

kb, pg, PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także