more_horiz
Wiadomości

Miał przyjąć milion złotych łapówki od "Królowej Życia". Prokurator Andrzej Z. zatrzymany

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 15:19
Prokurator Andrzej Z. został we wtorek zatrzymany. Ma usłyszeć zarzuty w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Prokurator podejrzany jest o przyjmowanie łapówek od znanej z programu "Królowe życia" Joanny P., w tym kwoty 1 mln zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Policja

"Izba Dyscyplinarna SN uwzględniła wniosek prokuratury, uchyliła immunitet prokuratorowi i wyraziła zgodę na jego tymczasowe aresztowanie. Dzisiaj to postanowienie stało się prawomocne. Na polecenie Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prokurator został zatrzymany" - podał we wtorek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Andrzej Z. usłyszy zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych, przyjęcia korzyści majątkowych oraz osobistych, a także utrudniania prowadzonego przez niego postępowania karnego.

Czytaj więcej
Sędzia Wojciech Ł. 1200 PAP.jpg
Miał zawiadomić o przestępstwie, którego nie było. Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu sędziemu

"Z ustaleń śledztwa wynika, iż prokurator w zamian za łapówkę w kwocie 1 mln zł, inne korzyści majątkowe oraz osobiste utrudniał nadzorowane przez niego postępowanie karne w sprawie zabójstwa kobiety poprzez oblanie jej kwasem siarkowym. Prokurator w zamian za uzyskiwane korzyści miał ukierunkowywać postępowanie na wytworzenie nieprawdziwych dowodów mających świadczyć o niewinności jednego z głównych podejrzanych o zabójstwo. Następnie uchylił stosowany wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Przekazywał również ustalonej osobie informacje co do przebiegu śledztwa, w tym treści zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych, czym udzielił pomocy podejrzanemu w uniknięciu odpowiedzialności karnej" - podała Prokuratura Krajowa.

Łapówka od "Królowej Życia"

Jak ustaliła PAP w Sądzie Najwyższym, decyzja z 27 października dotyczy zezwolenia na pociągnięcie Andrzeja Z. do odpowiedzialności za przyjmowanie łapówek od Joanny P., znanej z programu "Królowej Życia", w zamian za wypuszczenie jej partnera, a obecnie męża Adama J. z aresztu śledczego. Andrzej Z. nie odpowie za drugi ze sformułowanych przez WSW PK zarzutów, czyli utrudnianie śledztwa w którym podejrzana była Joanna P.

"Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej podejmie decyzję w przedmiocie skierowania do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie" - przekazał Dział Prasowy PK.

jp

Zobacz także

Zobacz także