more_horiz
Wiadomości

"Potrzebny jest jednolity standard". Prof. Gielerak o leczeniu chorych na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 15:54
- Opieka nad pacjentem zakażonym koronawirusem musi być prowadzona według jednolitego standardu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Thaiview/shutterstock

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 485 osób.

koronawirus free laboratorium shutt 1200 .jpg
Wielka Brytania: rozpoczęto proces dopuszczenia szczepionki przeciw COVID-19

Gość PR24 podkreślił, że "trzeba się przyjrzeć temu, jak wygląda zgłaszalność nowych zakażeń" i zalecał ostrożność w optymistycznym podchodzeniu "do tak dobrych wyników".

- Podporządkowanie się rygorom sanitarnym przyniosło oczekiwane efekty - ocenił prof. Grzegorz Gielerak, ale dodał, że "za wcześnie, żeby mówić, że odnieśliśmy sukces".


Posłuchaj
22:03 PR24_MPLS 2020_11_24-15-09-03 (1).mp3 Prof. Grzegorz Gielerak o aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce i brytyjskiej szczepionce na koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24)

 

Wysoka liczba zgonów

Dyrektor WIM pytany był również o otrzymującą się wysoką liczbę zgonów spowodowanych COVID-19. Ocenił, że składa się na to m.in. wydolność służby zdrowia, a także etap zaawansowania choroby, w którym pacjent trafia do szpitala.

- Opieka nad pacjentem zakażonym koronawirusem musi być prowadzona według jednolitego standardu tak, abyśmy wykorzystali wszystkie dostępne opcje terapeutyczne, które możemy stosować w ściśle określonych oknach terapeutycznych - tłumaczył prof. Gielerak i wyjaśnił, że np. leki przeciwwirusowe można ze skutecznym skutkiem stosować do ok. 7-9 doby choroby od wystąpienia objawów.

Dodał, że jeżeli pacjent zbyt późno trafia pod opiekę lekarza, np. lecząc się samodzielnie w domu, to możliwości terapeutyczne w szpitalach są ograniczone, co skutkuje poważniejszymi powikłaniami dla chorego.

Na koniec gość skomentował doniesienia o brytyjskiej szczepionce na koronawirusa.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Grzegorz Gielerak (WIM)

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 15.09

Polskie Radio 24/IAR/st

Zobacz także

Zobacz także