more_horiz
Wiadomości

21 grudnia rozbłyśnie Gwiazda Betlejemska. Wyjątkowe zjawisko na niebie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 09:04
Jutro po zachodzie Słońca na niebie gołym okiem będzie można zobaczyć koniunkcję - czyli zbliżenie - Jowisza i Saturna, dwóch największych planet Układu Słonecznego. Oba ciała niebieskie stworzą na niebie bardzo jasny punkt, to zjawisko ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia zostało nazwane "Gwiazdą Betlejemską".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jakub Grygier/shutterstock.com

Koniunkcja Jowisza i Saturna zdarza się stosunkowo często, bo co około 20 lat. Jednak jutrzejsze wydarzenie będzie nietypowe, gdyż obie planety znajdą się wyjątkowo blisko siebie. Taka koniunkcja ma miejsce już o wiele rzadziej, bo co około 800 lat.

kometa.jpg
Czym mogła być gwiazda betlejemska?

Jak mówi astronom, dr Piotr Witek, jutro na niebie zobaczymy widowisko, które można będzie obserwować gołym okiem. - Jowisz jest wyraźnie jaśniejszy niż wszystkie gwiazdy, jakie widzimy na niebie, a Saturn dorównuje jasnością tym najjaśniejszym. W związku z czym będą to dwa jasne obiekty, które zbliżą się do siebie wyjątkowo blisko - powiedział Piotr Witek.

Posłuchaj
00:25 10805986_1.mp3 Jutro na niebie rozbłyśnie Gwiazda Betlejemska (IAR)

 

Jasny punkt na niebie

Zjawisko pojawi się tuż po zachodzie Słońca na południowym - zachodzie. Obie planety będą sprawiać wrażenie jakby były jednym, bardzo jasnym punktem. - To ich zbliżenie 21 grudnia będzie na tyle bliskie, że będzie trzeba wysilić wzrok by je oddzielić - powiedział astronom.

"Gwiazda Betlejemska" będzie widoczna przez kilka dni. Choć będzie można ją dostrzec gołym okiem to najlepsze efekty uzyskamy, patrząc przez lornetkę albo lunetę. Ostatni raz wielka koniunkcja Jowisza i Saturna miała miejsce 4 marca 1226 roku.

dn

Zobacz także

Zobacz także