more_horiz
Wiadomości

Jak się zaszczepić na koronawirusa? Sprawdź, kiedy możesz się zgłosić i jak wygląda procedura

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 13:55
Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 osób spoza tzw. priorytetowych grup mają się rozpocząć 15 stycznia. Udział w programie jest dobrowolny i bezpłatny - również dla osób nieubezpieczonych. Przedstawiliśmy poszczególne etapy tego procesu.
Pierwszą osobą w Polsce, która zostanie zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, będzie naczelna pielęgniarka z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie
Pierwszą osobą w Polsce, która zostanie zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, będzie naczelna pielęgniarka z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w WarszawieFoto: MTI/Associated Press/East News

EN szczepienia 1200.jpg
Mobilne punkty szczepień w każdej gminie. Piotr Müller zdradził, kiedy powstaną

Szczepienia na koronawirusa rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia i zostały rozłożone na cztery etapy. Etap "zero" obejmuje tzw. grupy priorytetowe. Zapisy pozostałych chętnych osób, które będą chciały się zaszczepić, mają ruszyć 15 stycznia.

GRUPA PRIORYTETOWA (w trakcie realizacji)

ETAP 0

Osoby biorące udział w szczepieniach: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

1. Zgłoszenie do udziału w szczepieniach: 

Do 28 grudnia na pracodawcy spoczywa obowiązek zgłoszenia swoich pracowników do szczepienia. Listy można rejestrować za pośrednictwem specjalnego formularza zamieszczonego na stronie szczepieniakadry.rcb.gov.pl.

2. Realizacja szczepień

- personel medyczny i niemedyczny jest szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest ich w sumie 509

- szpitale węzłowe szczepią swój personel, ale także personel innych szpitali, przychodni i aptek

Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki is seen on a television screen as he holds a news conference at Warsaw's Okęcie Airport on Monday mid-20c2800
Kolejne 300 tys. dawek szczepionek w Polsce. Premier: rozpoczynamy dystrybucję

SZCZEPIENIA POWSZECHNE (rejestracja po 15 stycznia)

ETAP 1 - jeszcze się nie rozpoczął

Osoby biorące udział w szczepieniach: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.

ETAP 2 - jeszcze się nie rozpoczął

Osoby biorące udział w szczepieniach: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

ETAP 3 - jeszcze się nie rozpoczął

Osoby biorące udział w szczepieniach: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Jak można się zgłosić na szczepienia po 15 stycznia?

1. W programie szczepień będzie można wziąć udział zgłaszając się na cztery sposoby:

- za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989,
- poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),
- poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia,
- u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.

Jak wygląda procedura szczepienia?

Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS. Pacjent zgłasza się do punktu szczepień (lub zespół przyjeżdża do pacjenta). Lekarz dokonuje kwalifikacji pacjenta do szczepienia. Następuje wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji.

fogiel 1200.jpg
Kampania informacyjna rządu ws. szczepień. Fogiel: rozwieje obawy, mity i dziwne teorie

Gdzie będzie można się zaszczepić?

1. W istniejącej sieci placówek medycznych w ramach stacjonarnie w placówkach POZ i AOS

2. W innych stacjonarnych placówkach medycznych

4. W centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych

3. W mobilnych zespołach szczepiących:

- szczepienie będzie też dokonywane przez zespół wyjazdowy w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta

- w każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepień,  m. in. dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie

Lista wszystkich punktów zostanie ogłoszona wkrótce. Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Czy cudzoziemcy będą mogli się zaszczepić?

Cudzoziemcy z prawem pobytu podlegają szczepieniom na takich samych zasadach jak obywatele RP.

gov.pl/pkur

Zobacz także

Zobacz także