more_horiz
Wiadomości

Kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele? Czarnek: w pierwszej kolejności najbardziej potrzebujący

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 10:10
- Wśród seniorów są również nauczyciele, część z nich zostanie zaszczepiona w pierwszym kwartale - powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że rząd chce, by szczepionka trafiła w pierwszej kolejności do tych osób, które jej najbardziej potrzebują, a to są seniorzy.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekFoto: twitter.com/@MEIN_GOV_PL

Minister edukacji i nauki pytany na antenie TVP 1 czy istnieje w rządzie spór o to, kiedy powinni być zaszczepieni nauczyciele i czy on nie chciałby, żeby byli zaszczepieni szybciej odpowiedział: "tu nie ma sporu, tu nie ma też »chcenia«".

Czytaj więcej
1200_Czarnek_MNiSW.png
Minister edukacji i nauki: trzeba podnieść prestiż zawodu nauczyciela

- Szczepionka jest w takich ilościach, w jakich jest, to jest kwestia decyzji i warunków wynegocjowanych przez Unię Europejską. Mamy do końca kwartału zapewnioną szczepionkę dla 3 milionów osób, a w grupie pierwszej, w której są również nauczyciele, jest 10 mln osób, więc na pewno wszyscy chcemy, żeby szczepionka trafiła w pierwszej kolejności do tych osób, które jej najbardziej potrzebują, bo są najbardziej narażeni na utratę życia, a to są nasi seniorzy i co do tego, nie ma sporu w rządzie - zaznaczył Przemysław Czarnek.

Zwrócił uwagę, że "wśród seniorów są również nauczyciele, w tym nauczyciele akademiccy i na pewno jakaś część z nich zostanie zaszczepiona również w pierwszym kwartale". - O tym, w jakiej kolejności, w którym momencie cały czas dyskutujemy - dodał.

Zapewnił, że "jest wszystko przygotowane". - Mamy zespoły szczepieniowe rzeczywiście w całej Polsce, gotowe do szczepień, natomiast problemem jest szczepionka. Rząd polski zabiega o to, żeby jej było jak najwięcej, ale dzisiaj możemy mówić o tym, o czym słyszymy już od kilku dni: mamy szczepionkę zapewnioną dla około 3 milionów osób do końca pierwszego kwartału, wśród nich jakąś część nauczycieli, ale ona ma trafić w pierwszej kolejności do tych, którzy jej najbardziej potrzebują ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia, co do tego nie ma najmniejszego sporu w rządzie - podkreślił minister edukacji i nauki.

Czytaj także:

Etapy szczepienia w Polsce

Proces szczepień przeciwko COVID-19 – zgodnie z programem - jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap zero, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach etapu pierwszego szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.

Czytaj więcej:
Szczepienie shutterstock 1200.jpg
Szczepienia grupy pierwszej. Michał Dworczyk podał termin

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 poinformował we wtorek, że grupa pierwsza rozpocznie szczepienie 25 stycznia. - Niestety w pierwszym kwartale nie zaszczepimy nauczycieli, nie dlatego, że nie chcemy, nie dlatego, że lekceważymy ten problem, tylko dlatego, że mamy do czynienia z problemem obiektywnym, jakim jest brak szczepionek - powiedział Dworczyk.

Rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska podała, że zapisy dla nauczycieli na szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się od 15 stycznia. - O terminach szczepień będziemy informować w późniejszym czasie. Wszystko zależy od dostaw szczepionek - wskazała. 

jbt

Zobacz także

Zobacz także