more_horiz
Wiadomości

Jacek Karnowski o zakupie szczepionek przez Niemcy: regulacje UE zawsze mogą być zawieszone przez silniejszych

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 13:35
- W sytuacjach skrajnych, gdy stawką jest nie tylko życie obywateli, ale i życie polityczne rządów, a wszyscy mają świadomość, ze napięcie polityczne jest naprawdę ogromne, tak jak frustracje społeczne i gospodarcze, wtedy uruchamia się prawo siły - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski (Sieci) o zakupach szczepionek przeciw COVID-19 wbrew unijnym ustaleniom. 
Liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła pół miliona  przekazał PAP we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła pół miliona – przekazał PAP we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.Foto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Rząd Niemiec podpisał latem ub.r. dwie wstępne umowy z niemieckimi firmami biotechnologicznymi BioNTech i CureVac ws. zapewnienia 50 milionów dawek ich szczepionek przeciw COVID-19 – wynika z dokumentu resortu zdrowia i informacji przekazanych przez anonimowego urzędnika.

Miłosz Lodowski 663.jpg
"Nikt nie będzie patrzył na europejską solidarność". Publicysta o dostawach szczepionki Pfizer

Umowy, które nie zostały ogłoszone przy ich podpisywaniu, budzą kontrowersje, ponieważ rządy państw UE zgodziły się nie negocjować dwustronnych umów na dostawy z producentami szczepionek, aby uniknąć rywalizacji i zdecydowały się na wspólne zamówienia.

Jacek Karnowski zaznaczył, że wspólny zakup szczepionek przez UE umożliwił ich sprawiedliwy podział między państwa wspólnoty. - Należy pamiętać, że gdyby nie unijny system szczepień, to niektóre państwa, z mniejszą siłą przebicia, z pewnością miałyby mniej szczepionek niż obecnie, przewaga silnych państw w dostępie do szczepień byłaby jeszcze większa - komentował.

- Nie powinniśmy mieć złudzeń, UE bywa pożytecznym narzędziem, czasami niweluje nierówności, pomaga słabszym, dając dostęp do rynku, ale też sporo bierze i zawsze jest w stanie zawieszenia, jej regulacje mogą być unieważnione przez największych graczy. Zawsze może się spotkać prezydent Francji i kanclerz Niemiec i ogłosić pakiet ratunkowy dla gospodarki, dopiero później przechodzi to przez machinę biurokratyczną UE. To zastrzeżenie, że UE może być zawsze zawieszona przez silne państwa, powinniśmy mieć z tyłu głowy - podkreślał publicysta.

Posłuchaj
19:03 _PR24_AAC 2021_01_19-12-38-04.mp3 19.01.2021 Jacek Karnowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji odniósł się także do zapowiadanej akcji otwierania m.in. lokali gastronomicznych pomimo obowiązujących zakazów. - Tych, którzy otworzyli swoje biznesy pomimo obostrzeń, jest niewielu, państwo jest w stanie sobie poradzić z tego typu nieodpowiedzialnymi, anarchistycznymi zachowaniami (…) Nie ma prostych decyzji, jeżeli otworzymy restauracje i będzie skok zachorowań, to ogłosi się klęskę rządu w tej sferze. To jest balansowanie pomiędzy zdrowiem obywateli a maksymalnym otwarciem gospodarki - przypominał.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość audycji: Jacek Karnowski

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 12.38

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także