more_horiz
Wiadomości

Praktyczny prezent dla babci i dziadka. Pomóż im się zapisać na szczepienie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:21
Praktyczny prezent dla babci i dziadka co roku wielu osobom spędza sen z powiek. Ten rok jest jednak wyjątkowy - unikamy spotkań, w sposób szczególny dbamy o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Teraz możemy zrobić to w zupełnie nowy sposób - pomóżmy im zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: SeventyFour/Shutterstock

W tym roku w Polsce Dzień Dziadka obchodzimy w piątek 22 stycznia. Babcie swoje święto obchodziły dzień wcześniej. Z tej okazji chętnie wręczamy naszym dziadkom upominki różnej maści. Naturalnie najlepszy prezent, to praktyczny prezent - taki, który nie będzie kurzył się na półce, ale do czegoś posłuży.

1200_szczepienie_shutterstock.png
Dziś ruszają szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia. Sprawdź najważniejsze informacje

Praktyczny prezent na dzień babci i dziadka

Ten rok jest wyjątkowy, bowiem już od ponad 12 miesięcy cały świat zmaga się z koronawirusem SARS-CoV-2. Od marca ubiegłego roku także Polsce towarzyszy pandemia COVID-19. Z tego powodu z naszymi dziadkami spotykamy się rzadko lub wcale, chcąc zmniejszyć swoją mobilność, ale - przede wszystkim - chronić ich zdrowie i życie. Naukowcy są właściwie zgodni, że jedyne, co może pandemię skończyć, to jak najpowszechniejsze zaszczepienie się ludzkości i uzyskanie odporności populacyjnej.

Oczywiście najbardziej zagrożeni wirusem są właśnie seniorzy, a zatem to oni - zaraz po pracownikach służb medycznych - są w pierwszej kolejności do szczepienia przeciw koronawirusowi. Procedura szczepień osób najstarszych - po 80. roku życia - ruszyła w sobotę 15 stycznia, a kolejnej grupy - 70-latków - właśnie rusza.

Zapisać się na szczepienia można bardzo prosto i bez wychodzenia z domu, jednak ze względu na natłok informacji przekazywanych w różnych źródłach, można odnieść wrażenie, że jest to trudne, a dla osób starszych, być może nieużywających komputerów - wręcz niemożliwe. To nie jest prawda, my zaś możemy naszym dziadkom pomóc, w ten sposób "wręczając" im taki praktyczny prezent.

Czytaj więcej:

vaccine 1200 pap.jpg
Jak seniorzy powinni się przygotować do szczepienia? Lekarze rodzinni wyjaśniają

Prezent wyjątkowy - pomóż babci i dziadkowi zapisać się na szczepienie

Są trzy sposoby zapisania się na szczepienia przeciw COVID-19.

  • Rejestracja telefoniczna przez całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Można to zrobić osobiście, ale można także zapisać kogoś - możesz na przykład zapisać swoich dziadków. Do rejestracji na szczepienia potrzebny jest tylko PESEL. Można także podać numer telefonu komórkowego, wtedy dziadek lub babcia oczekujący na szczepienie otrzymają SMS-a z potwierdzeniem terminu wizyty.

"Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie" - czytamy na stronie gov.pl.

  • Rejestracja elektroniczna poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

To najczęściej wymieniana i najchętniej stosowana forma rejestracji. Podczas rejestracji system zaproponuje 5 dostępnych terminów w punktach blisko podanego adresu. Jeśli chce się wybrać inny termin lub punkt szczepień - można to zrobić korzystając z wyszukiwarki. Po rejestracji otrzymamy SMS-a, a później także przypomnienie dzień przed terminem szczepienia.

Aby jednak zapisać się na szczepienie przez internet, trzeba posiadać Profil Zaufany. Ponadto ta forma rejestracji może być skomplikowana dla osób starszych. Nasi dziadkowie mogą oczywiście zdecydować się na "analogowe" formy zapisu na szczepionkę, ale ta jest najszybsza i najbardziej komfortowa - nie wymaga wychodzenia z domu ani rozmowy telefonicznej. Możemy więc pomóc dziadkowi lub babci założyć Profil Zaufany i zapisać się na szczepienie przez internet.

ratownicy kprm 1200.jpg
Ratownicy medyczni zachęcają do szczepień. Zobacz nowy spot akcji #SzczepimySię
  • Rejestracja w wybranym punkcie szczepień

Mapa punktów szczepień i numery kontaktowe do nich dostępne są na stronie gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja. Jeśli nasza babcia lub nasz dziadek cenią sobie kontakt osobisty i zdecydują się pójść prosto do danego punktu szczepień - w tym także możemy im pomóc, na przykład oferując podwiezienie ich i towarzystwo.

Dla każdej babci i każdego dziadka pomoc w rejestracji na szczepienia będzie na pewno wyjątkowym prezentem. W tym trudnym czasie pandemii taki upominek jest tym szczególniejszy, że zdrowie jest dla nas wszystkich bardzo ważne, a na zdrowiu i życiu naszych babć i dziadków zależy chyba wszystkim.

Warto zatem poświęcić dla nich trochę czasu. Dla nas to będzie chwila, a dla nich może oznaczać prawdziwy ratunek.

gov.pl, jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także