more_horiz
Wiadomości

Prezydent: chciałbym, by tempo szczepień było szybsze, ale problem dostaw, dotyczy całej UE

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 21:54
- Mamy problem dzisiaj z dostawami szczepionek. Są wyznaczone zespoły, jest Narodowy Program Szczepień, można powiedzieć śmiało, że te zespoły czekają, żeby dostać te szczepionki, którymi będą mogły zaszczepić obywateli - powiedział prezydent w piątkowej rozmowie z TVN24. Dodał, że chciałby, by tempo szczepień było szybsze. 
Dotychczas według szefa KPRM zaszczepiono w Polsce ponad 600 tys. osób z tzw. grupy 0, do której należą m.in, pracownicy służby zdrowia i domów pomocy społecznej
Dotychczas według szefa KPRM zaszczepiono w Polsce ponad 600 tys. osób z tzw. grupy 0, do której należą m.in, pracownicy służby zdrowia i domów pomocy społecznejFoto: PAP/ Wojtek Jargiło

- Bardzo bym chciał, żeby to tempo było jeszcze szybsze, tylko chcę podkreślić rzecz, która tutaj jest oczywistą oczywistością, to znaczy mamy problem dzisiaj z dostawami szczepionek. Są wyznaczone zespoły, jest Narodowy Program Szczepień; można powiedzieć śmiało, że te zespoły czekają, żeby dostać te szczepionki, którymi będą mogły zaszczepić obywateli - powiedział prezydent w piątkowej rozmowie z TVN24.

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Szczepienia na COVID-19. Prof. Gut: tam gdzie wierzono w rzetelność dostawcy teraz są problemy

"Dobra decyzja" o szczepieniach w ramach UE

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że problem dostaw szczepionek dotyczy całej Unii Europejskiej. - Rozumiem, że problem polega na tym, że nie jesteśmy w tej chwili w stanie zapewnić pacjentów, obywateli w jakim terminie dokładnie będzie dostępna szczepionka. Wszyscy mają ten sam problem - podkreślił prezydent. Wyraził nadzieję, że dostawy zostaną jak najszybciej zwiększone.

Polska realizuje Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 w ramach struktur Unii Europejskiej. W imieniu państw członkowskich zakupy szczepionek od firm farmaceutycznych dokonuje Komisja Europejska, rozdzielając je między państwa członkowskie proporcjonalnie do ich liczby ludności. W połowie stycznia amerykański koncern Pfizer poinformował o przejściowym zmniejszeniu dostaw szczepionki konsorcjum Biontech/Pfizer, wynikającym z konieczności dostosowania linii technologicznych do zwiększonej produkcji preparatu. Ma ono pozwolić na znaczne zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie w drugim kwartale.

Prezydent podkreślił, że decyzja o szczepieniu Polaków w ramach Unii Europejskiej była "dobrą decyzją".

Czytaj także:

Kolejna tura szczepień Polaków

W najbliższy poniedziałek zaczynają się szczepienia osób, które ukończyły 80 lat. Od piątku na szczepienie mogą się zapisywać także osoby powyżej 70. roku życia. Dotychczas według szefa KPRM zaszczepiono w Polsce ponad 600 tys. osób z tzw. grupy 0, do której należą m.in, pracownicy służby zdrowia i domów pomocy społecznej. Do punktów szczepień dostarczono ponad 789 tys., w magazynach znajduje się ok. 476 tys. dawek.

mbl

Zobacz także

Zobacz także