Na Podkarpaciu powstanie klaster kosmiczny. Będzie pracował nad stworzeniem konstelacji polskich satelitów

2021-01-27, 17:33

Na Podkarpaciu powstanie klaster kosmiczny. Będzie pracował nad stworzeniem konstelacji polskich satelitów
Podpisanie listu intencyjnego, który tworzy ramy do współpracy przy budowie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi - polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych. Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych/Twitter

Na Podkarpaciu zostanie utworzony klaster kosmiczny. Pierwszym jego zadaniem będzie stworzenie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.

List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś przedstawiciele władz województwa, Politechniki Rzeszowskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu i państwowej spółki Exatel.

Powiązany Artykuł

astronauta księżyc lądowanie 1200.jpg
Lot na księżyc w 2024 r.? Trwają testy rakiety budowanej przez NASA i Boeinga, w tle COVID

Jak powiedział w czasie uroczystości marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl, powołanie klastra kosmicznego to ważny krok dla regionu w kierunku nowych technologii.

- Patrzymy na kosmos, emocjonujemy się licznymi wydarzeniami i ekspedycjami, ale nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, na ile informacje płynące z przestrzeni kosmicznej są i mogą być wykorzystywane do spraw związanych z rozwojem gospodarczym i bezpieczeństwem naszego województwa i naszego kraju. Jako województwo czujemy się wyróżnieni i deklarujemy dalszą współpracę - mówił marszałek.

Przy podpisaniu umowy byli obecni przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, które nadzoruje spółkę Exatel. Wiceminister aktywów Maciej Małecki powiedział, że powołanie klastra kosmicznego i stworzenie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi wpisują się w polską rację stanu.

- Bezpiecznej łączności i wysokiej jakości danych potrzebuje zarówno sektor publiczny, jak i polska gospodarka, sektor bankowy, sektor energetyczny, ale też zwykli użytkownicy, czyli my wszyscy w naszym codziennym życiu - podkreślił wiceszef MAP. - Budowa nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie wpisuje się w polską rację stanu - dodał.

Satelitarny System Obserwacji Ziemi będzie tworzony przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Jego wiceminister Marcin Ociepa podkreślił, że rozwój technologii kosmicznych jest również jednym z ważniejszych zadań w zakresie bezpieczeństwa.

- W debacie publicznej technologie kosmiczne traktuje się jako luksus. Natomiast od grudnia 2019 roku, gdy w czasie szczytu NATO uznano kosmos za piątą domenę operacyjną, przestrzeń kosmiczna jest dla nas równie ważna, jak aktywność wojsk lądowych, marynarki wojennej czy lotnictwa - podkreślił wiceminister obrony.

- Dzisiaj musimy być zdolni do interoperacyjności z naszymi sojusznikami w tym zakresie, jeśli chcemy być częścią najpotężniejszego sojuszu obronnego jakim jest Sojusz Północnoatlantycki - stwierdził.

Stworzony w klastrze kosmicznym Satelitarny System Obserwacji Ziemi ma być pierwszą polską konstelacją satelitów obserwacyjnych. Ich zadaniem będzie dostarczanie unikalnych danych, które będą mogły posłużyć na przykład do prognozowania zagrożeń czy lepszej ochrony środowiska.

Polecane

Wróć do strony głównej