more_horiz
Wiadomości

"Nie ma powrotu do kompromisu". Zarząd PO chce liberalizacji prawa aborcyjnego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 12:10
Polska Agencja Prasowa rozmawiała z członkami zarządu Platformy Obywatelskiej. Uważają oni, że nie ma obecnie powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego, a obecnie obowiązująca ustawa powinna być zliberalizowana. Wśród działaczy przeważa pogląd, że dobrym rozwiązaniem byłaby legalna aborcja do 12. tygodnia, jednak pod pewnymi warunkami.
Sławomir Neumann i Sławomir Nitras
Sławomir Neumann i Sławomir NitrasFoto: PAP/Radek Pietruszka

W Platformie Obywatelskiej toczy się obecnie dyskusja na temat przyszłości przepisów aborcyjnych po tym, jak obowiązującą od 1993 r. Ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zaostrzył ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego (za niezgodną z konstytucją uznał przesłankę, która pozwalała na przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu). Przepis ten utracił moc 27 stycznia, z chwilą publikacji wyroku.

Większość polityków Platformy (w tym m.in. dwaj byli liderzy tej partii: Donald Tusk i Grzegorz Schetyna) przekonuje, że w obecnej sytuacji nie ma powrotu do funkcjonującego prawie 30 lat tzw. kompromisu aborcyjnego (aborcja była zakazana poza trzema wyjątkami: gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety, gdy powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu lub kazirodztwa, lub w przypadku poważnych wad płodu), a kobiety powinny mieć w tej sprawie wolny wybór.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Borys Budka w Sejmie 1200 pap .jpg
Będzie rozłam w PO? Protasiewicz: możliwe opuszczenie partii przez grupę posłów

Ireneusz Raś przeciw aborcji na życzenie

Innego zdania jest jednak znany z konserwatywnych poglądów poseł Ireneusz Raś, który w czwartek wystosował do władz partii list, w którym wezwał do działań na rzecz przywrócenia dawnego kompromisu. Przestrzegł jednocześnie przed zajmowaniem w tej sprawie stanowiska bliższego Lewicy.

"Zmuszanie kobiety do rodzenia dziecka, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, jest nieludzkie i stanowi rażące naruszenie praw człowieka. W tym zakresie protestujące kobiety powinny uzyskać nasze wsparcie. Czymś innym jest jednak zgoda na tzw. aborcję na życzenie, czego domagają się środowiska radykalnej lewicy" - napisał.

Reakcje posłów PO

Z rozmów PAP z politykami Platformy wynika, że pogląd krakowskiego posła nie jest zbyt popularny w partii. - Znam tylko jedną osobę, członka Platformy, który ma takie poglądy w tej sprawie jak Irek Raś. To jest Irek Raś - powiedział PAP poseł Sławomir Nitras z zarządu PO.

Szef warmińsko-mazurskich struktur Platformy Jacek Protas przypomniał z kolei, że Raś nigdy nie ukrywał swego podejścia do kwestii aborcji. - I teraz też wyraża swoje zdanie, namawiając koleżanki i kolegów do tego, żeby go wsparli - dodał poseł w rozmowie z PAP.

Czytaj także:

Jego zdaniem list Ireneusza Rasia to element dyskusji wewnątrzpartyjnej. - Jeśli chodzi o podejście do aborcji i do innych kwestii światopoglądowych, to zawsze w Platformie Obywatelskiej taka dyskusja się odbywała. Jesteśmy szeroką partią centrową, więc w jej składzie są ludzie o poglądach konserwatywnych i bardziej liberalnych, więc ta dyskusja zawsze miała miejsce - przypomniał Protas.

"Szanuję pogląd Irka Rasia, tylko problem jest w tym, że nie ma kompromisu aborcyjnego już w Polsce, został wysadzony w powietrze przez PiS i nie ma do tego powrotu" - ocenił z kolei w rozmowie z PAP szef Platformy na Pomorzu Sławomir Neumann, odnosząc się do wyroku TK.

"Musimy się zmierzyć z wyzwaniami XXI wieku"

Wszyscy trzej członkowie zarządu - i Sławomir Neumann, i Jacek Protas, i Sławomir Nitras - optują za bardziej liberalnymi rozwiązaniami, niż obowiązywały w Polsce od 1993 roku.

- W tej chwili tego rozwiązania ustawowego z 1993 roku przecież nie ma, w związku z tym musimy się zmierzyć z wyzwaniami XXI wieku i podejść do tych regulacji w sposób bardziej nowoczesny, bardziej liberalny, oddający kobietom możliwość dużo większej swobody decyzyjnej. I w tym kierunku będziemy szli - zadeklarował Jacek Protas. Zastrzegł przy tym, iż nie należy w kwestii aborcji spodziewać się żadnych "rewolucyjnych zmian".

Podobnie w tej sprawie wypowiadają się Nitras i Neumann. - Europejskim standardem jest legalna aborcja do 12. tygodnia. Na pewno ten dostęp nie powinien być bezwarunkowy, potrzebna byłaby choćby rozmowa z lekarzem, z psychologiem - powiedział Nitras.

shutterstock po free platforma obywatelska free 1200.jpg
Słabnąca pozycja PO. Prof. Drzonek wskazał główne błędy partii Budki

Sławomir Neumann: żądania, żeby wprowadzić aborcję na życzenie, są za daleko idące

Według Neumanna Platforma z pewnością nie poprze postulatu nieograniczonego dostępu do przerywania ciąży. - Żądania niektórych osób, żeby wprowadzić aborcję na życzenie, są za daleko idące - ocenił polityk. On również uważa, że do zaakceptowania jest dopuszczalność przerywania ciąży do 12. tygodnia, po konsultacjach jednak pacjentki z lekarzem czy psychologiem. - Kobieta nie może zostać z tym sama, bez informacji, bez pomocy. To są standardy europejskie - podkreślił poseł.

Sławomir Neumann zastrzegł przy tym, że rozwiązania, za którymi ewentualnie opowie się partia, nie mogą być narzucane wszystkim jej członkom. - Ja szanuję i tych, którzy myślą tak jak Irek Raś, że tylko część rozwiązań będą akceptować, i szanuje tych, którzy są bardziej liberalni i chcieliby być może więcej - zaznaczył lider pomorskiej PO.

Ireneusz Raś zasugerował w swym liście, że do zmiany stanowiska PO w kwestii aborcji może dojść już w piątek na posiedzeniu zarządu ugrupowania. Z informacji PAP wynika, że póki co posiedzenie zarządu nie zostało zwołane. Nie jest wykluczone, że władze PO spotkają się w piątek wieczorem lub w sobotę rano, ale niekoniecznie będą rozmawiać o aborcji.

ms

Zobacz także

Zobacz także