more_horiz
Wiadomości

"Teraz odbierają zasłużoną chwałę". Prezydent z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 09:00
Prezydent Andrzej Duda w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wspomina między innymi działalność podpułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług", bohatera wojny obronnej 1939 roku, uczestnika pierwszej i drugiej konspiracji, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. "Krzepi nas świadomość, że ofiara żołnierzy nie była daremna; że ich walka o wolność, prawdę i honor zakończyła się zwycięstwem" - pisze prezydent w liście.
Jeden z pododdziałów zgrupowania partyzanckiego Obwodu nr 4967 ppor. Anatola Radziwonika Olecha (siedzi w środku), okolice Wołkowyska
Jeden z pododdziałów zgrupowania partyzanckiego Obwodu nr 49/67 ppor. Anatola Radziwonika „Olecha” (siedzi w środku), okolice Wołkowyska Foto: IPN

Łukasz Ciepliński zginął od strzału w tył głowy, wraz z sześcioma podwładnymi. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Podpułkownik "pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika i uhonorowany Orderem Orła Białego, symbolicznie otwiera poczet konspiratorów i partyzantów, którzy, niegdyś zepchnięci w mroki zapomnienia, obecnie zajmują miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych" - czytamy w liście.

TT Mateusz Morawiecki 1200.jpg
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Premier: ich poświęcenie nie poszło na marne

Andrzej Duda podkreśla jak trudny i długotrwały był proces przywracania prawdy historycznej o Żołnierzach Wyklętych. Tłumaczy, że organizacje kombatanckie, społecznicy i historycy, w tym szczególnie pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz prezydent Lech Kaczyński (m.in. wnosząc do Sejmu RP o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych") przyczynili się do utrwalenia prawdziwej historii okresu wojennego.

Dziękuję

Głowa państwa złożyła również podziękowania badaczom, specjalistom i wolontariuszom, którzy odnajdują nieoznaczone groby żołnierzy podziemia antykomunistycznego. "Ponowne, tym razem godne i uroczyste pogrzeby bohaterów tamtej dramatycznej, nierównej walki są zawsze poruszającymi manifestacjami patriotycznymi" - napisał.

Prezydent zwrócił uwagę, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie przetrwałaby bez zwykłych Polaków. "To oni uznali owych zapomnianych bohaterów za swoich. Dostrzegli w nich następców wielu pokoleń dumnych obrońców naszej Ojczyzny - nietracących woli walki nawet w najtrudniejszym położeniu, gotowych wypełnić swoją żołnierską powinność do końca" - podkreślił Andrzej Duda.

Czytaj także:

Zaangażowanie społeczeństwa poprzez opiekę nad mogiłami, pomnikami i tablicami jak i nazywanie ulic, placów, szkół i drużyn harcerskich imionami uczestników powstania antykomunistycznego, poświęcone "wyklętym" sympozja naukowe i wystawy, liczne książki naukowe i popularne, opowieści rysunkowe, utwory muzyczne i filmowe, cykliczne uroczystości patriotyczne i imprezy kulturalne - "wszystko to zrodziło się w odruchu sumienia, w odpowiedzi na autentyczną potrzebę serca" - podkreśla Andrzej Duda.

"Zasłużona chwała"

Prezydent zaznacza również, że na Żołnierzach Wyklętych nie ciąży już niesprawiedliwa niechęć. "Teraz odbierają oni zasłużoną chwałę jako Żołnierze Niezłomni".

"Dla nas wszystkich, dla całej naszej wspólnoty narodowej, najważniejszy pozostanie żywy, inspirujący mit najwierniejszych z wiernych synów Rzeczypospolitej. Mit żołnierzy, którzy w imię wolnej Ojczyzny wolnych Polaków gotowi byli do najwyższych poświęceń" - zaakcentował Andrzej Duda.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

kmp

Zobacz także

Zobacz także