more_horiz
Wiadomości

"Im więcej szczepień, tym mniej obostrzeń". Premier o planie odmrażania gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 12:50
"Coraz więcej szczepień i coraz mniej zakażeń to coraz mniej obostrzeń, tak można podsumować wyczekiwany przez wszystkich plan odmrażania gospodarki na kolejne tygodnie" - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
Szczepienia przeciw COVID-19 w Tarnowie
Szczepienia przeciw COVID-19 w TarnowieFoto: PAP/Paweł Topolski

Premier zwrócił uwagę, że codziennie dane dają podstawy do ostrożnego optymizmu. "Liczba zakażeń spada i wszystko wskazuje na to, że trzecia fala pandemii wycofuje się. W szpitalach pozostaje jednak ponad 25000 osób - COVID-19 wciąż jest bardzo groźny. Musimy pozostać czujni i przestrzegać dyscypliny społecznej" - napisał.

Morawiecki_KPRM_Guz.jpg
"Dane dają podstawy do ostrożnego optymizmu". Premier ogłosił plan odmrażania gospodarki

Dodał, że dziś zaprezentowano sekwencję odmrażania gospodarki. Zaznaczył jednocześnie, że musimy zachować elastyczność reagowania, gdyby sytuacja się pogorszyła.


Posłuchaj
00:23 11046474_1.mp3 Premier: tylko szczepiąc się powszechnie, będziemy mogli całkowicie zapomnieć o koronawirusie (IAR) 

"Szczepmy się"

"Podstawowym celem rządu wciąż pozostaje jak najszybsze wyszczepienie jak największej ilości osób. Sam skorzystałem zgodnie z harmonogramem ze szczepionki AstraZeneca i wszystkich gorąco do tego namawiam - szczepmy się!" - zaapelował.

"Jednocześnie chcemy, by gospodarka jak najszybciej wróciła do normalności. Udało nam się ochronić miejsca pracy najlepiej w Europie - o czym świadczą wskaźniki bezrobocia. Odbyło się to jednak wielkim kosztem - przeznaczyliśmy na ten cel ponad 200 miliardów złotych" - dodał.

1200_Niedzielski_TT.png
Jest decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Minister wyjaśnił szczegóły

Znoszenie obostrzeń a szczepienia

Premier zwrócił uwagę, że patrząc na kalendarz znoszenia obostrzeń musimy jednocześnie patrzeć na kalendarz szczepień. Wskazał, że w maju - zgodnie z deklaracjami producentów - powinno do nas trafić 10 mln dawek szczepionki.

"Tylko od naszej odpowiedzialności zależy tempo zmian, które dziś przedstawiliśmy. Sytuacja może się zarówno poprawić, jak i pogorszyć. Dystans, dezynfekcja i maseczki to zasady, które wciąż obowiązują. Warto także często wietrzyć pomieszczenia" - przypomniał Morawiecki.

"Liczę, że dyscyplina i solidarność Polaków, połączona z przyspieszającym Narodowym Programem Szczepień, doprowadzą do tego, że wkrótce będziemy mieli dla państwa kolejne, dobre wiadomości. Tymczasem proszę o dostosowanie się do przedstawionego harmonogramu i przestrzeganie wciąż obowiązujących ograniczeń. Kochani - wszyscy szczepimy się!" - podsumował premier. 

facebook/as

Zobacz także

Zobacz także