more_horiz
Wiadomości

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. MON i Poczta Polska rozpoczynają współpracę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 17:52
"Ministerstwo Obrony Narodowej i Poczta Polska podpisały porozumienie o współpracy na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni" - poinformowano na stronach realizowanego przez MON programu CYBER.MIL.PL.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/chainarong06

"Minister ON reprezentowany przez Dyrektora NCBC (Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni), gen. bryg. Karola Molendę oraz Prezes Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota podpisali dziś porozumienie o współpracy MON, oraz Poczta Polska na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP" - poinformowano w piątek na Twitterze programu CYBER.MIL.PL.

W informacji na stronach CYBER.MIL.PL wyjaśniono, że chodzi o porozumienie o współpracy w zakresie obrony cyberprzestrzeni.

"Biorąc pod uwagę, że MON współtworzy krajowy system cyberbezpieczeństwa, a Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym (w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe) realizując m.in. zadania wykonywane na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, współpraca obu instytucji przyczyni się do znaczącego podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP" - napisano w informacji.

komp1-pxhere.jpg
Oszuści w sieci nie śpią. Jak się przed nimi chronić?

Podano też, że podejmowane wspólnie działania obejmować będą "w szczególności wymianę informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym na temat zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz informacji o zagrożeniach".

Współpraca w obsłudze incydentów cyberbezpieczeństwa

Porozumienie dotyczy także korzystania z doświadczeń i wiedzy przez organizację wspólnych szkoleń oraz wzajemne kierowanie personelu do odbycia praktyk, a także współorganizowanie wizyt studyjnych i konferencji. Wyjaśniono, że dokument obejmuje także współpracę w obsłudze incydentów cyberbezpieczeństwa, dzięki organizacji wspólnych ćwiczeń z zakresu reagowania na incydenty, jak również zaawansowaną analizę złośliwego oprogramowania i analizę podatności, w tym podejmowanie działań w zakresie ograniczania skutków tych incydentów.

Gwarantem realizacji zadań zawartych w porozumieniu z ramienia NCBC jest Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego MON (CSIRT) funkcjonujący w ramach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni - podano.

- Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni dla państwa i obywateli. Robimy to nie tylko poprzez stałe monitorowanie resortowych sieci teleinformatycznych i zapobieganie incydentom, ale też przez aktywną wymianę wiedzy, informacji i doświadczeń z naszymi partnerami, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi. CSIRT MON we współpracy z pozostałymi podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w trybie ciągłym, 24/7/365 prowadzi dynamiczną analizę ryzyka i reaguje na zgłoszone incydenty. Podpisane porozumienie pozwoli na wymianę wiedzy i własnych doświadczeń oraz informacji o zagrożeniach w cyberprzestrzeni pomiędzy zespołami – powiedział po podpisaniu porozumienia cytowany w informacji gen. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Szef Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot podkreślił, że zawarte porozumienie wzmacnia partnerstwo pomiędzy instytucjami związane z dbałością o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, także w domenie cyber.

technologie 1200 free cyber haker hasło
Nigdy nie klikaj w podejrzany link. Eksperci radzą, jak nie paść ofiarą cyberprzestępców

- Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z rosnącym znaczeniem technologii cyfrowych, w ciągu najbliższych lat należeć będzie do podstawowych zadań Poczty, zwłaszcza w kontekście wdrażania nowej strategii spółki, do której filarów zaliczamy m.in. zwiększenie udziału w rynku usług cyfrowych. Porozumienie umożliwi nam wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk. Ważną rolę w naszej współpracy będą odgrywały szkolenia, stałe zwiększanie świadomości użytkowników o zagrożeniach oraz możliwych sposobach obrony, a także budowanie zasobów eksperckich zdolnych stawić czoła wyzwaniom w obszarze cyberbezpieczeństwa" – podkreślił prezes Poczty Polskiej.

Projekty IT i te związane z cyberbezpieczeństwem

Strony zadeklarowały również współpracę w zakresie inicjowania i prowadzenia projektów, a także wymiany związanych z nimi doświadczeń, dobrych praktyk i standardów. W obszarze zainteresowania stron znajdą się przede wszystkim projekty IT i te związane z cyberbezpieczeństwem, mające na celu zapewnianie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności dla wykorzystywanych systemów i narzędzi.

mafia_1_shutter_1200_Oleg Elkov.jpg
Nowe oblicze mafii - przestępczość ekonomiczna

- Poczta Polska musi uwzględniać w swym działaniu elementy cyberbezpieczeństwa - zagrożenia cały czas rosną, dlatego warto walczyć o zaufanie klientów, dbając o ich poczucie bezpieczeństwa. Poczta Polska ma potencjał do tego, by być jednym z najważniejszych podmiotów w cyfrowej transformacji Państwa. By ten cel osiągnąć, musi także dołączyć do liderów rynku w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej będzie miała kluczową rolę w tym procesie – mówił Krzysztof Falkowski, wiceprezes Poczty Polskiej.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni jest wyspecjalizowaną, elitarną jednostką podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Centrum odpowiada za kluczowe obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwa oraz budową i eksploatacją systemów IT. NCBC pełni także funkcję CSIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), odpowiadając za wykrywanie incydentów komputerowych i wsparcie systemów teleinformatycznych dla MON, a także jest odpowiedzialne za utworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami w zakresie wymiany doświadczeń o zagrożeń w cyberprzestrzeni, bierze udział w ćwiczeniach krajowych i koalicyjnych, prowadzi badania w zakresie budowy, wdrażania i użytkowania narodowych technologii kryptologicznych. Kadra NCBC to ponad pięć tysięcy żołnierzy i pracowników RON, 10 jednostek podporządkowanych i ponad 100 Rejonów Wsparcia Teleinformatycznego i Węzłów Teleinformatycznych w całej Polsce.

Czytaj także:

Poczta Polska to największy operator pocztowy na polskim rynku i największy pracodawca. Jego sieć obejmuje 7600 placówek pocztowych.

bf

Zobacz także

Zobacz także