Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy

2021-05-04, 20:13

Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy
Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Foto: PAP/Rafał Guz

Sejm uchwalił ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Za przyjęciem ustawy głosowało 290 posłów, 33 było przeciw, 133 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił wszystkie poprawki klubów PO i PSL do projektu.

Przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu projekt ustawy, którą przegłosował Sejm, dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta Polski ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia ubiegłego roku w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Powiązany Artykuł

andrzej duda 1200 pap.jpg
"Ogromny impuls dla rozwoju gospodarczego". Prezydent o Krajowym Planie Odbudowy

Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się wówczas w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Wczoraj rząd oficjalnie przekazał dokument Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.

Nie ma uwspólnotowienia długu

Powiązany Artykuł

1200_droga_shutterstock.png
Krajowy Plan Odbudowy i jego główne założenia. O tym warto wiedzieć

W dyskusji przed głosowaniem premier Mateusz Morawiecki mówił w Sejmie, że nie ma ryzyka, by w związku z Funduszem Odbudowy Polska spłacała długi innych państw, jak Włochy czy Francja. Posłowie zajmują się dziś ustawą ratyfikującą decyzję unijnych przywódców o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, która pozwala uruchomić Fundusz i zarazem przyjąć unijny budżet na najbliższe 7 lat.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że przewijający się w dyskusjach i rozszerzany w przestrzeni publicznej argument o uwspólnotowieniu długu jest nieprawdziwy. Jak mówił, w tej sprawie "niektórzy starają się siać ferment i wprowadzać w błąd".

- Nie ma żadnego uwspólnotowienia długu - to znowu argument ekonomistów niemieckich, holenderskich, belgijskich, austriackich i duńskich - mówił premier, tłumacząc, że "oni nie chcą tego Funduszu, bo muszą netto do niego dokładać".

Powiązany Artykuł

Budka1200/PAP
"Chcą spowodować kryzys". Bogdan Pęk o kontestowaniu przez PO Krajowego Planu Odbudowy

Dwa mechanizmy

Szef rządu wyjaśniał, że Fundusz opiera się na dwóch mechanizmach: pożyczkowym i grantowym. Jak mówił, Polska ma na razie "projekty na 5 do 10 miliardów", które byłyby finansowane z mechanizmu pożyczkowego.

Dodał, że jeśli Polska zdecyduje się na to, wówczas środki będzie musiała wykorzystać do 2026 roku, a spłaty pożyczek mają się zakończyć w 2058 roku.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej