more_horiz
Wiadomości

Marek Pęk o decyzji Senatu ws. Funduszu Odbudowy: niepotrzebna zwłoka, mogliśmy to zrobić w trzy dni

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 19:59
Senat przyjął ustawę o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE bez poprawek. - Niepotrzebnie trwało to trzy tygodnie. Mogliśmy zrobić to w trzy dni - skomentował wicemarszałek izby wyższej Marek Pęk.
Marek Pęk
Marek PękFoto: PAP/Tomasz Gzell

Senat przyjął ustawę ratyfikacyjną w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Większości nie uzyskał wniosek o dodanie do dokumentu preambuły. Oznacza to, że ustawa, niezbędna do uruchomienia funduszy europejskich na lata 2021-27, trafi na biurko prezydenta.

Piotr Muller free kprm flickr-1200.jpg
"Miliardy dla Polski czekały, bo ważniejsze były gry partyjne w PO". Rzecznik rządu komentuje decyzję Senatu

"Mogliśmy to zrobić w trzy dni"

Wicemarszałek Senatu, Marek Pęk, powiedział po głosowaniu, że cały proces ratyfikacyjny mógł trwać zdecydowanie krócej. - My oczywiście z tego głosowania bardzo się cieszymy. W tym momencie nie ma potrzeby, aby ratyfikacja wracała do Sejmu. Pan prezydent otrzymuje na swoje biurko ratyfikację przyjętą bez poprawek. To bardzo dobrze dla Polski, bardzo dobrze dla Europy. Mogę tylko powiedzieć, że niepotrzebnie trwało to trzy tygodnie, bo mogliśmy to zrobić z powodzeniem w trzy dni - powiedział.

Czytaj także:

Polityk podkreślił także, że niewiele brakowało, aby ustawa musiała ponownie wrócić do Sejmu. - Większości senackiej zabrakło jednego głosu do tego, ażeby przeszedł wniosek o przyjęcie ratyfikacji z preambułą. W związku z tym, że było 49 do 49, wniosek nie uzyskał poparcia no i wtedy marszałek nie miał wyjścia i musiał w związku z tym poddać pod głosowanie wniosek o odrzucenie ratyfikacji. Gdyby większość senacka odrzuciła ratyfikację to skompromitowałaby się już do końca jako partia antyeuropejska - ocenił.

dz

Zobacz także

Zobacz także