more_horiz
Wiadomości

Więcej żołnierzy, wyższe uposażenia, prostsza rekrutacja. MON o polityce kadrowej w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 01:20
Rozbudowa liczebna sił zbrojnych, uproszczenie rekrutacji i motywacyjny system wynagrodzeń, które wzrosły o ostatnich latach we wszystkich korpusach osobowych - to elementy polityki kadrowej MON przedstawione sejmowej komisji obrony.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/@terytorialsi
mid-21617026 (2).jpg
Szef MON na pierwszych ćwiczeniach WOT z Javelinami. "Będę modernizował wyposażenie wojska"

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz powtórzył zapewnienie, że resort nie planuje zmian w uprawnieniach emerytalnych ani mieszkaniowych.

Czytaj także:

Przestawiając informację MON o polityce kadrowej w wojsku, wiceminister powiedział, że jej "diametralna zmiana" nastąpiła w listopadzie 2015 r., gdy PiS przejął władzę i odwrócił tendencję do liczebnej redukcji sił zbrojnych.

Przytoczył dane, według których w grudniu 2015 r. zawodową służbę wojskową pełniło 96 248 żołnierzy, a obecnie jest ich blisko 111 tys., co oznacza wzrost o 15 proc. Na 14,7 tys. żołnierzy, którzy od tamtej pory wstąpili na służbę zawodową, ponad 440 to oficerowie, 2,5 tys. podoficerowie, a 11,7 tys. szeregowi. Poinformował, że średnio do wojska powołuje się co roku 7 tys. żołnierzy.

wojsko free wojsko polskie free 1200.jpg
Nowe uzbrojenie polskiej armii. Prof. Grochmalski: zwiększamy swój potencjał obronny

Systematyczny wzrost zasobów kadrowych

Zadeklarował, że "głównym celem polityki kadrowej jest tworzenie warunków dla systematycznego wzrostu zasobów kadrowych", stosownie do potrzeb sił zbrojnych i możliwości budżetowych. Zaznaczył, że wzrostowi liczebności armii - zakładanemu na poziomie 1500-2000 tys. żołnierzy rocznie - służy przepływ między korpusami.

Zaznaczył, że rok 2020 był szczególnie trudny ze względu na pandemię oraz że podjęto działania w celu uproszczenia i przyspieszenia rekrutacji do służby kandydackiej i zawodowej, m.in. poprzez zwiększenie roli dowódców jednostek w naborze i umożliwienie przesunięć kadrowych. Przypomniał nowe sposoby rekrutacji, w tym powołanie mobilnych zespołów rekrutacyjnych ułatwiających wstąpienie do WOT.

Jak rosło uposażenie?

Zwrócił uwagę na wzrost uposażeń i wynagrodzeń. Średnie miesięczne uposażenie zasadnicze z dodatkami od 2015 r. wzrosło o ok. 41 proc. z 4,3 tys. do ponad 6 tys.

W korpusie generałów od roku 2015 do 2020 średnie uposażenie wzrosło z 14,6 tys. do 17,2 tys. zł (18 proc.). Wśród oficerów starszych z 7,7 tys. do 10,2 tys. zł (o 32,8 proc.), u oficerów młodszych z 5,5 tys. do 7,5 tys. zł (36,5 proc.). W korpusie podoficerów był to wzrost o ponad 47 proc.: z 4,4 tys. do 6,5 tys. zł, a w korpusie szeregowych z 3,1 tys. do 4,7 tys. zł (48 proc.).

Wiceszef MON zadeklarował, że polityka kadrowa wiąże się z sytuacją geopolityczną regionu i jest zorientowana na zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i wypełnianie zobowiązań sojuszniczych.

Zapewnił, że zakres uprawnień finansowych, emerytalnych ani mieszkaniowych "nie będzie w żaden sposób ograniczany". Pod koniec maja takie pogłoski dementował szef resortu Mariusz Błaszczak.

"Gigantyczne zainteresowanie" terytorialną służbą wojskową

Skurkiewicz powiedział też, kolejne brygady OT, oprócz już działających, są tworzone tam, gdzie jest "gigantyczne zainteresowanie" terytorialną służbą wojskową: w woj. podkarpackim, lubelskim i mazowieckim. Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła przyznał, że pandemia, związane z nią zmniejszenie grup szkoleniowych i wydłużenie czasu oczekiwania na powołanie do służby, spowolniło o połowę tempo szkolenia i rekrutacji do WOT, zakładane na 10 tys. osób rocznie. - Przywracamy tempo szkoleniowe - powiedział.

Odnosząc się do informacji o zaległościach w wypłatach należności żołnierzom WOT, przyznał, że na największą skalę problem wystąpił w 6. Mazowieckiej Brygadzie OT i był skutkiem "ewidentnego błędu". Jak wyjaśnił, z powodu przeniesienia siedziby brygady z Warszawy do Radomia zmienił się obsługujący ją finansowo oddział gospodarczy, a na opóźnienia w przekazywaniu dokumentów nałożyło się zawieszenie działania oddziału spowodowane zakażeniem koronawirusem. Zapewnił, że obecnie obsługa finansowa odbywa się na bieżąco. Zaznaczył, że miesięcznie liczba operacji finansowych na rzecz WOT wynosi 100 tys.

pb

Zobacz także

Zobacz także